Partner ponownie będzie mógł być przy badaniu USG

HSE twierdzi, że wkrótce zmienią przepisy, które obecnie zakazują partnerom przebywania z ciężarną podczas badania USG płodu.

Zmieni się tyle, że partner, będzie mógł być obecny przy padaniu, ale dopiero, kiedy ciąża wejdzie w 20 tydzień. Wtedy, partnerzy będą mogli uczestniczyć również w drobnych zabiegach chirurgicznych, które wykonywane będą na ciężarnej. Zmiany nastąpią pod naciskiem grup, które w czasie pandemii Covid-19, doczekały się wielu ograniczeń.

W tej sprawie pod petycją w kwestii zmian podpisało się ponad 52 000 osób z całej Irlandii, a wzywano szpitale położnicze i HSE, do umożliwienia wizyt i obecności podczas niektórych badań, a także zabiegów.

Bardzo aktywne w tej kwestii było ugrupowanie Aontú, którego szef Peadar Tóibín stwierdził, „że to nieludzkie traktowanie ludzi”.

Peadar Tóibín:

– Żadna kobieta nie powinna sama poddawać się badaniu USG ani rodzić. Słyszałem rozdzierające serce historie, w których kobiety otrzymywały smutne wieści i pozostawały bez ręki do trzymania lub ramienia, na którym można by płakać. Szczerze mówiąc, sytuacja jest nieludzka, a niektórzy opisali to doświadczenie, jako zimne. Wzywam rząd do złagodzenia ograniczeń dotyczących usług położniczych po otrzymaniu wstrząsających dokumentów zgodnie z ustawą o wolności informacji. W ciągu sześciu tygodni wysłano do ministra zdrowia ponad 170 e-maili, w większości od kobiet opisujących ich szokujące doświadczenia w szpitalach położniczych w wyniku ograniczeń Covid-19. Musimy pamiętać, że jedna na cztery ciąże kończy się poronieniem w tym kraju. Żadna kobieta nie powinna zostać pozostawiona sama, na korytarzu szpitala, na korytarzu bez partnera, który by ją wspierał.

W zeszłym miesiącu również przywódca Partii Pracy Alan Kelly wezwał rząd do rozważenia zmiany ograniczeń nałożonych na partnerki, które nie mogą towarzyszyć przyszłym matkom ani odwiedzać ich podczas ciąży i po niej.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Ofiary przemocy domo
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian