Partia Pracy ogłasza nadchodzące przepisy dotyczące „prawa do elastycznej pracy”

Partia Pracy ogłosiła zamiar opublikowania w tym tygodniu propozycji przepisów, które zapewnią pracownikom „prawo do elastycznej pracy”, a zrobiono to, podczas obchodów 75. rocznicy śmierci przywódcy związków zawodowych Jima Larkina na cmentarzu Glasnevin w Dublinie.

Zwracając się podczas wydarzenia zorganizowanego przez SIPTU i z udziałem członków rodziny Larkin, rzecznik Partii Pracy ds. praw pracowniczych senator Marie Sherlock powiedziała:

– W tym tygodniu Partia Pracy przedstawi nasze propozycje dotyczące prawa do elastycznej pracy. Prawo, które opiera się na przekonaniu, że nie możemy po prostu ignorować ostatnich dwóch lat. Należy wziąć pod uwagę ustalenia dotyczące pracy, które z powodzeniem ewoluowały. Prawo, które uznaje, że musi być możliwe osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.  Prawo, które postawi to, co najlepsze dla pracowników, naszych społeczności i naszej planety, w centrum debaty na temat naszych miejsc pracy i naszej gospodarki w popandemicznej Irlandii.

Sherlock skrytykowała również propozycje rządu dotyczące „prawa do żądania pracy elastycznej” opublikowane w zeszłym tygodniu, jako przykład braku troski o pracowników.

Senator dodała:

– Jest to okazja, by tchnąć nowe życie w nasze miasta i wsie, jednocześnie zwalniając przestrzeń w naszych miastach, aby młodzi pracownicy nie byli już zmuszani do opuszczania społeczności, w których dorastali. Zmniejszyć należy emisję dwutlenku węgla i zrobić więcej, aby stawić czoła nadrzędnemu kryzysowi naszej ery – ekologicznemu, bioróżnorodności i klimatycznemu. Ignoruje się też zdobycze kobiet podczas tej pandemii. Zyski, dzięki którym liczba kobiet pracujących w pełnym wymiarze godzin wzrosła, a nie spadła, jak niektórzy by się spodziewali.

W swoim przemówieniu Sherlock pochwaliła także spuściznę Big Jima Larkina i jego siostry Delii, jednej z założycielek Związku Pracujących Irlandczyków.

W tym zakresie Sherlock powiedziała:

– Dziedzictwo Jima Larkina dla nas dzisiaj, zrodziło się z jego niesamowitych zdolności do wzbudzania świadomości i mobilizowania klas pracujących w Dublinie za pomocą jego słów i analiz. Myślimy też o brutalnej i całkowicie niepotrzebnej śmierci i urazach tak wielu osób w Derry, że wypada nam wszystkim poważnie zastanowić się nad tym, czego trzeba, aby uzyskać zgodę, aby uzgodnić przyszłość naszej wyspy. 

Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Łatwiej teraz znale
Raport o bezdomnośc
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська