Partia Pracy o urlopie związanym ze zdrowiem reprodukcyjnym

Partia Pracy opublikowała przepisy zapewniające pracownikom do 20 dni urlopu z powodu poronienia lub z innych powodów związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Pomimo ogromnego postępu, jaki poczyniono w kierunku większej równości kobiet w miejscu pracy, nadal istnieje wiele barier uniemożliwiających pełne i równe uczestnictwo kobiet. W szczególności wielu kobietom brakowało niezbędnego wsparcia ze strony pracodawców w obliczu trudnych i drażliwych kwestii związanych z płodnością i zdrowiem reprodukcyjnym.

Zbyt długo te osobiste walki toczyły się w milczeniu. Zainspirowana potrzebą zakończenia tego milczenia, Partia Pracy wprowadza ustawę o urlopie związanym ze zdrowiem reprodukcyjnym, aby zmienić ustawę o organizacji czasu pracy, przewidując okres płatnego urlopu w przypadku poronienia; lub z innych powodów związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Zapowiadając wprowadzenie ustawy, senator Ivana Bacik powiedziała:

– Zbyt długo kobiety musiały milczeć w swoich miejscach pracy na temat smutku związanego z wczesnym poronieniem; lub musiały wykorzystać swój coroczny urlop na wizyty w ramach zabiegów in vitro. Celem tej ustawy jest zapewnienie kobietom – i mężczyznom – wsparcia w miejscu pracy, w którym borykają się z płodnością lub innymi problemami ze zdrowiem reprodukcyjnym. Wprowadzenie tej ustawy zostało zainspirowane wspaniałą pracą radnej ds. pracy Alison Gilliland i jej kolegów z INTO, którzy podkreślili, że jest to poważny problem dla wielu nauczycieli i innych pracowników. Jeśli zostanie uchwalona, ​​ustawa Labour’s zapewniłaby prawo do urlopu reprodukcyjnego do 20 dni dla kobiet, które cierpią na przedwczesne poronienie i do 10 dni urlopu dla pracowników na leczenie, takie jak IVF. Oprócz praktycznego wsparcia, jakie zapewniłaby ta ustawa, stanowiłby on również kolejny krok w kierunku otwarcia rozmów na temat zdrowia reprodukcyjnego w Irlandii i pomógłby zwiększyć świadomość społeczną na temat kwestii zdrowia reprodukcyjnego.

Ustawa dostępna jest pod tym linkiem: 

https://www.labour.ie/assets/files/pdf/reproductive_health_leave_bill_2021.pdf

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Kampania zgody sygna
Przedłużenie ogól
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian