Partia Pracy chce bezpłatnych szczepień. Rząd za darmo szczepić będzie dzieci

Minister zdrowia Simon Harris ogłosił, iż rozszerzony zostaje rządowy program darmowych szczepień i z tego oprócz seniorów i grup ryzyka, skorzystać będą mogły dzieci do 12 roku życia, których rodzice zdecydują się na zaszczepienie ich przeciwko grypie.

Z tym tylko częściowo zgadza się lider Partii Pracy Alan Kelly, który stwierdził, że to krok w dobrym kierunku, ale system obejmować powinien całą irlandzką populację, ponieważ decyzja w formie zaproponowanej przez Departament Zdrowia, wydaje się krótkowzroczna i może nie spełniać swojego zadania.

Wg szefa laburzystów, tylko darmowe szczepienia przeciwko grypie, dają nadzieję, że przeciwko jej sezonowym nawrotom, szczepić się będzie znacznie więcej osób, a to pomoże w utrzymaniu społeczeństwa w zdrowiu, ale będzie też wpływać na ograniczenie śmiertelności wśród mieszkańców wyspy. Kelly przypomniał, iż każdego sezonu grypowego w ostatnich latach, umiera w grupie wiekowej powyżej 65 lat od 200 do 500 osób, a jest to sygnałem, że należy i w tym zakresie obniżyć próg wiekowy, i zabezpieczyć wszystkich, w tym młodych emerytów.

Z informacji, jakimi posługuje się lider Partii Pracy, wynika, a są to oficjalne dane HSE, że w kraju można by uniknąć około 40% zachorowań na grypę i to tylko w okresie od października do kwietnia, gdyby większość społeczeństwa zamieszkującego wyspę, poddawała się szczepieniom na sezonową odmianę grypy. Rozszerzenie grupy, do której skierowany będzie program darmowych szczepień, pozwoli uniknąć jesienno-zimowo-wiosennego wzrostu zachorowań i nawału pacjentów w szpitalach, a i przełoży się na obniżenie absencji w pracy. Kelly podkreślił, że środki zabezpieczające są teraz, w czasie kiedy mamy do czynienia z koronawirusem, a i możliwym nawrotem epidemii jesienią, bardzo ważne, więc Ministerstwo Zdrowia powinno zagwarantować darmowe szczepienia przeciwko grypie, wszystkim mieszkańcom kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health/Labour Party

Polska-IE: Udostępnij...
KOMUNIKAT PRASOWY: N
Były kolejki, ale n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish