Partia Pracy będzie stanowić prawo, by bronić korzyści w zakresie zatrudnienia

Partia Pracy potwierdziła, że będzie stanowiła prawo w obronie zdobyczy osiągniętych przez ludzi, którzy pracowali zdalnie i doświadczyli korzyści płynących z elastycznych warunków pracy podczas pandemii.

Ustawodawstwo, opracowane przez rzecznik Praw Pracowniczych Partii Pracy, senator Marie Sherlock, nałoży na pracodawców rzeczywisty obowiązek udzielania opartych na dowodach odpowiedzi, dlaczego pracownik musi wrócić do miejsca pracy, jeśli produktywność jest utrzymana w czasie pracy zdalnej, gdy wykonywana była przy ograniczeniach pandemicznych.

Senator Marie Sherlock powiedziała:

– Partia Pracy jest w pełni zaangażowana w publikowanie przepisów zapewniających pracownikom „prawo do elastycznej pracy”. Podniesiemy tę kwestię na posiedzeniu Komisji ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia Oireachtas w następną środę (9 lutego), gdy politycy zaangażują się w etap przedlegislacyjnej kontroli projektu ustawy o pracy zdalnej ogłoszonej przez rząd w zeszłym tygodniu. Istnieje ogromne zainteresowanie tą kwestią ze strony pracowników, organizacji kobiecych, związków zawodowych, grup osób niepełnosprawnych i działaczy na rzecz zmian klimatycznych.  Rozmawialiśmy z wieloma przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i ekspertami ds. stosunków przemysłowych, którzy podzielają nasze zaniepokojenie tym, co jest równoznaczne z ustawą o „prawie do odmowy pracy elastycznej” zaproponowaną przez rząd w zeszłym tygodniu. W świetle tych poważnych rozmów, planujemy współpracować z szeroką koalicją, aby opracować najlepszą propozycję legislacyjną, która będzie korzystna dla gospodarki, środowiska, rodzin i społeczności. Niezwykle ważne jest, abyśmy rozpoczęli nową erę elastycznej i zdalnej pracy na zrównoważonych i stabilnych podstawach. Jednym ze środków, które będą kluczowe dla naszego nadchodzącego projektu ustawy, jest to, że pracownicy, którzy pomyślnie wypełnili swoje obowiązki podczas pracy w domu podczas pandemii, nie mogą zostać zwolnieni z tych nowych ulepszonych praktyk pracy przez pracodawców z żądaniem powrotu do biura. Przyszłość organizacji pracy w Irlandii jest jednym z wielkich problemów naszych czasów. Widzieliśmy może 15 lat zmian spychanych w dwa lata. Naszą intencją jest współpraca z szeroką koalicją, która jest zobowiązana do nie cofania czasu w kwestii pracy w Irlandii, ale raczej do stworzenia prawa do elastycznej pracy, które jest w najlepszym interesie kobiet, nisko opłacanych pracowników, rodzin, lokalnych społeczności i naszego środowiska.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: