Parlamentarzyści spotkają się z konsekwencjami za brak maseczek i dystansu społecznego

Urzędnicy ds. Zgodności Covid-19 w Leinster House, skrytykowali posłów i senatorów, iż pozwalają sobie na zachowania, które nie są zgodne z przepisami, czyli w budynkach rządowych oraz parlamentarnych, nie noszą maseczek, nie mówiąc już o zachowaniu dystansu społecznego.

Do takich przypadków dochodzi w ostatnim czasie bardzo często, a bez maseczek obserwowani są parlamentarzyści, zarówno w Dáil, Seanad, jak i w tymczasowej siedzibie parlamentu Convention Center. Co ważne na odstępstwa od reguł, pozwalają sobie w równym stopniu członkowie parlamentu, jak i ministrowie rządu, ale i personel pomocniczy.

Najczęściej jednak bez osłon twarzy i bez zachowania dystansu widywani się parlamentarzyści i członkowie rządu, którzy przyłapywani są, jak stało się to w przypadku ministra finansów Paschala Donohoe i ministra wydatków Michaela McGrath, przez dziennikarzy.

Obaj panowie w dniu prezentacji budżetu, spacerowali sobie po całym Convention Center bez wymaganych w pomieszczeniach zamkniętych masek, a i rozmawiali ze sobą, bez zachowania 2-metrowego odstępu. To oczywiście tylko przykład, a tych można podać znacznie więcej, ale i takie zachowania, wkrótce mogą poddane być ostrej ocenie, a wręcz karze. Członkowie Dáil oraz Seanad nie stosują się też do oznaczeń, jakie wprowadzone zostały, by izolować ich od siebie, czyli siadają na miejscach, które są oznaczone, jako dystansujące.

Urzędnicy ds. Zgodności Covid-19 zaapelowali do posłów, by zaczęli stosować się do obowiązujących koronawirusowych norm, ale jednocześnie wystosowali pismo do Ceanna Comhairlea Seána Ó Fearghaíla (marszałek Sejmu), by wpłynął na parlamentarzystów i wymusił na nich stosowanie wszelkich niezbędnych środków ochrony osobistej.

Seán Ó Fearghaíl zapowiedział, iż na najbliższym posiedzeniu Dáil, wprowadzi ten punkt do programu obrad i zażąda jasnych deklaracji klubów parlamentarnych, iż będą wymagać od swoich przedstawicieli odpowiedniego zachowania. Co istotne, spiker niższej izby parlamentu zaproponować ma również kary, za nieprzestrzeganie zasad związanych z Covid-19, a dotyczyć będą w jednakowy sposób posłów, senatorów, członków gabinetu, ale też współpracowników parlamentarzystów oraz osób obsługi technicznej.

Zasady obowiązywać mają w całym kompleksie Leinster House, jak i podczas posiedzeń w Centrum Kongresowym.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Test przed przylotem
„Zespół ds. Zdro
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian