Park Narodowy – Miasto

Władze stolicy zachodniego wybrzeża uznały, iż Galway potrzebuje zrównoważonego rozwoju, w równym stopniu rozwijania turystyki, a także przemysłu, jak i musi dbać o dziką przyrodę regionu.

Dlatego powstał pomysł, aby wzorem Londynu, który od 2019 roku jest Miastem Parkiem Narodowym, również taki status nadać Galway. O ile tak się stanie, to Galway, będzie pierwszym miastem w Irlandii, które zdobędzie status parku narodowego, ale będzie musiało przestrzegać wielu zasad, by tego miana nie stracić.

Głównie chodzi o ochronę przyrody, ale i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, jednak nie tylko o to, bo również o różnorodność biologiczną i ścisłą ochronę oraz rozwój miejskich terenów zielonych. W mieście powstawać mają wtedy parki, ograniczony zostanie w niektórych rejonach ruch kołowy samochodów, a parki, nie będą przypominać starannie wypielęgnowanych domowych ogródków i staną się bardziej dzikie. To natomiast przyciągać ma przedstawicieli różnych gatunków zwierząt oraz owady, które niezbędne są dla prawidłowego funkcjonowania przyrody.

Z nadaniem statusu wiążą się pewne niedogodności, bo zasad będą musieli się trzymać również mieszkańcy Galway, a to oznacza, że rzadziej korzystać z własnego transportu, na rzecz miejskiego, ale i wprowadzone zostaną ograniczenia w ogrzewaniu domów, bo powinny być wtedy bardziej ekologiczne.

W całą akcję tworzenia Galway parkiem narodowym włączył się prezydent Michael Daniel Higgins, który był mieszkańcem miasta przez wiele lat, a stwierdził, że to doskonały pomysł i chętnie zostanie jednym z promotorów idei Parku Narodowego Galway.

Bogdan Feręc

Źr: Galway City Council

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wielkie przegrane lo
Na wyższe temperatu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian