Para Prezydencka przybyła do USA

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Polski przywódca weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się też m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. PROGRAM PRASOWY >>>

  • Polonia

Zobacz także:W poniedziałek spotkanie Prezydentów Polski i USAMinister Szczerski: Spotkanie Prezydentów Polski i USA dowodem na dynamikę relacji pomiędzy naszymi krajamiAndrzej Duda wizytę w USA rozpocznie od mszy św. w kościele Świętego Krzyża w miejscowości New Britain w stanie Connecticut, a następnie Para Prezydencka spotka się z przedstawicielami Katedry Polskiej w Central Connecticut State University.

Podczas późniejszej uroczystości w Parku Walnut Hill Prezydent wręczy odznaczenia zasłużonym przedstawicielom Polonii. Planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

  • Spotkanie z Prezydentem USA

W poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej tegorocznego 74. Zgromadzenie Ogólnego ONZ, polski przywódca spotka się z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, polska strona otrzymała od partnerów amerykańskich ponad tydzień temu propozycję zorganizowania takiego spotkania w poniedziałek 23 września.

– Spotkanie odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa, on jest jego gospodarzem. Prezydenci odbędą rozmowę „w cztery oczy”, następnie będą miały miejsce rozmowy delegacji – poinformował minister Szczerski. Dodał, że polska strona dąży do tego, by w jego trakcie została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. 

Jak zapowiedział Krzysztof Szczerski, prezydenci poruszą także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii. – Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z Prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską – zaznaczył minister Szczerski.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga w świetle amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

  • Szczyt Klimatyczny | Polska sala w RB ONZ 

W poniedziałek, zanim dojdzie do spotkania z Prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Następnie Andrzej Duda spotka się z mediami. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu Prezydent zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

Następnie Andrzej Duda otworzy polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydencki minister wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ – polskie dwuletnie członkostwo zakończy się 31 grudnia b.r. – przekazują upominki do siedziby ONZ. Polska zdecydowała się, by tym razem był to „polski pokój”. Jak mówił Krzysztof Szczerski, jedna z sal tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażona w meble według polskiego projektu.

  • Spotkania bilateralne i debata generalna 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Następnie Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tej debacie dojdzie do bilateralnego spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Andrzej Duda spotka się też z Prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie spotkania Prezydenta z przedstawicielami mediów.

We wtorek rano Prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa w czasie debaty generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

Kolejnym elementem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne: z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z Prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem.

Późnym popołudniem polski Prezydent będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Tegoroczne wystąpienie Prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Wieczorem polska Para Prezydencka weźmie udział w obiedzie wydanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według ministra Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

  • Środa. Agenda spotkań 

W środę rano Prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, a także w debacie nt. intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju.

Tego dnia Prezydent odbędzie też bilateralną rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ. Planowane jest też spotkanie Pary Prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Wylot Pary Prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór. (PAP)

Prezydent.pl

Polska-IE
Wskazówki, jak stwo
Ruszyła rekrutacja
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish