Papież Franciszek mianował nowego arcybiskupa Dublina

Zgodnie z papieskim postanowieniem arcybiskup Diarmuid Martin przechodzi dzisiaj na emeryturę, a na jego miejsce Ojciec Święty wyznaczył biskupa Ossory dr. Dermota Farrella.

Papież Franciszek, przyjmując prośbę arcybiskupa Martina, powiedział, iż nie podjął jeszcze decyzji, kiedy biskup Farrell formalnie obejmie urząd arcybiskupa Dublina, ale dodał, że stanie się to niebawem.

Biskup dr Dermot Farrell urodził się w 1954 roku w hrabstwie Westmeath, a święcenia kapłańskie przyjął w 1980 roku, natomiast jako biskup Ossory służy od stycznia 2018 roku. W swoim krótkim wystąpieniu po wyznaczeniu go na następcę arcybiskupa Martina powiedział:

– Mam pewien smutek opuszczając Ossory, jego księży i ​​wiernych. Mam jednak nadzieję i jestem przekonany, że będę szczęśliwy również w Dublinie.

Diarmuid Martin „z radością”, jak się wyraził, przyjął nominację i dodał, że jest „naprawdę zachwycony”, iż Farrell, przyjął tę nominację i wybrał Dublin, bo to „pokazuje, gdzie leży jego serce”.

Arcybiskup emeryt dodał:

– Kiedy formalnie ogłoszono moją nominację na arcybiskupa, a zrobił to kardynał Connell, na konferencji prasowej rozpoczął od słów: „To nie jest mój dzień; dziś jest dzień nowego Arcybiskupa”. Powtarzam te uczucia i słowa, kiedy go witam i proszę Boga o błogosławieństwo dla mojego następcy. 

Do chwili pełnego przekazania władzy arcybiskupiej, Diarmuid Martin zajmować się będzie sprawami prawnymi, uprawnieniami oraz powierzone zostały mu obowiązki biskupa diecezjalnego.

Biskup dr Farrell jest obecnie arcybiskupem elektem i nadal będzie administratorem diecezji Ossory, o czym mówi edykt papieża Franciszka. 

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Twitter- Archdiocese of Dublin

Polska-IE: Udostępnij
Testy dla wszystkich
Pierwsza osoba zaszc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian