Papierowa kwarantanna hotelowa

Mija miesiąc, kiedy rząd przyjął przepis o wprowadzeniu w kraju hotelowej kwarantanny, a w tym czasie do Irlandii przybyło 34 417 osób, z czego 1213 z państw wysokiego ryzyka.

Rząd, dosyć lekko traktuje tę sprawę, co wytyka mu opozycja, więc nie zabezpiecza stałych mieszkańców wyspy, przed potencjalną transmisją koronawirusa oraz jego mutacjami. Z informacji, jakie płyną z kręgów opozycyjnych, wiemy, że wobec gabinetu formułowane są już kolejne zarzuty, a wkrótce światło dzienne zobaczy oficjalna wiadomość o winie rządu, który na własne życzenie, utrzymuje wysoki stan zakażeń.

Wg polityków, którzy nie tworzą koalicji rządzącej, wielu zakażeń w kraju można by potencjalnie uniknąć, podobnie jak implementacji do społeczeństwa mutacji wirusa, gdyby tylko rząd, wprowadził hotelową kwarantannę. Opozycja nie wyklucza, że możliwe stałoby się wtedy obniżenie poziomu ograniczeń, a ten, mógłby być już teraz na poziomie czwartym.

Słowa opozycji, nie są pozbawione podstaw, a potwierdza je jeden z członków Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego dr Cillian de Gascun, który jasno stwierdził, iż „większość przypadków mutacji koronawirusa, przybyła na wyspę z zagranicy”.

Na liście państw uznanych za stwarzające wysokie zagrożenie koronawirusowe, są obecnie 33 kraje, ale po miesiącu od zatwierdzenia przepisów o nakazowej hotelowej kwarantannie i dwa tygodnie po złożeniu podpisu po tym dokumentem przez prezydenta, nic się nie zmieniło w kwestii obowiązkowej izolacji podróżnych, którzy przybywają do Irlandii.

Z danych, jakimi dysponuje NPHET, wynika, że krajem, do którego najczęściej odbywały się podróże, jest Wielka Brytania i stamtąd pochodzi największa ilość osób, którą zakwalifikowano do grupy odbywającej niepotrzebne podróże. Kolejnym państwem wysokiego ryzyka, z którego notuje się dużą ilość podróży z i na wyspę jest Brazylia, a następnym Republika Południowej Afryki. Polska, która także ujęta została w statystykach, chociaż nie jest uznawana przez władze Republiki za państwo niebezpieczne pod względem koronawirusa, plasuje się obecnie na szarym końcu państw z wysokim współczynnikiem niepotrzebnych podróży.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent/NPHET

Polska-IE: Udostępnij
Varadkar otrzymał c
Protesty z nowymi ha
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian