PAP: Trwają prace nad ułatwieniem cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Resort rozwoju, pracy i technologii pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które ułatwiałyby dostęp cudzoziemców do rynku pracy – poinformował w środę szef tego ministerstwa Jarosław Gowin. Według niego polska gospodarka musi szeroko otwierać się na pracowników zagranicznych.

Wicepremier pytany był podczas środowej konferencji o problem deficytu pracowników na rynku pracy.

Jarosław Gowin zauważył, że mamy do czynienia z pewnym paradoksem, bowiem mimo pandemii i recesji, przez cały czas mamy większy problem z brakiem rąk do pracy niż z nadmiarem. To, jego zdaniem, wymaga śmiałych i wielostronnych rozwiązań, m.in. zachęcających Polaków do większej aktywności zawodowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

„Ciągle mamy sporą część społeczeństwa, która – z wielu powodów, często dobrze uzasadnionych – jest nieaktywna zawodowo. Nie chodzi o to, żeby kogokolwiek przymuszać do podjęcia pracy, ale żeby stworzyć system zachęt do takiej pracy” – tłumaczył.

„Nie ulega dla mnie wątpliwości, że tak jak w poprzednich kilku latach, polska gospodarka musi szeroko otwierać się na zasilający ją strumień pracowników zagranicznych. W tej sprawie w ministerstwie rozwoju pracy i technologii pracujemy nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, które ułatwiałyby dostęp cudzoziemców do rynku pracy” – poinformował.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

„Bez tego rozwiązania nie da się, w perspektywie następnej dekady, utrzymać tak wysokiego tempa rozwoju Polski, jakim cieszyliśmy się przez ostatnie pięć-sześć lat” – ocenił wicepremier.

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wielkanoc w czasach
Sławomir Wróbel o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian