Państwo powinno budować, czy kupować domy?

Nad tym zagadnieniem, czyli dostarczeniem odpowiedniej ilości tanich domów, pochyliło się Ministerstwo Wydatków i Reform, które przeprowadziło analizy, a te, powinny doprowadzić rząd do wyciągnięcia pewnych wniosków.

Departament Wydatków pod lupę wziął nakłady finansowe, jakie ponoszone są w zakresie budowania tanich domów, więc również socjalnych, a z badań wyszło, że taniej jest wybudować dom, niż kupić go od dewelopera. Kwota jest niebagatelna, bo dochodzi do ok. 30 000 €, więc z całą pewnością budżet kraju, mógłby oszczędzić, gdyby postawił na budowę domów przez rząd.

Obecnie większość domów, jakie trafiają do puli rządowej, więc nazywanych tanimi, budowane jest przez deweloperów, a władze, kupują je, chociaż na trochę innych zasadach, niż rynkowe. To jednak wpływa na cenę końcową, czyli już teraz wiemy, iż podnosi cenę jednostki mieszkalnej.

Średni koszt budowy domu, którego bezpośrednim inwestorem było państwo, wyniósł w roku ubiegłym 230 000 euro, natomiast średni koszt zakupu, takiego samego domu, określono na kwotę 258 000 euro, co w rozliczeniu końcowym, daje nam wyraźną różnicę. W badaniu wzięto pod uwagę sześć obszarów, na których powstawały domy, a na wszystkich, budowano domy rządowe i deweloperskie, które następnie kupowane były przez samorządy lokalne, działające w imieniu władz państwowych.

Co ciekawe, większość domów, jakie od deweloperów nabyło państwo, zakupiono hurtowo, co również obniżało cenę ogólną, czyli to kolejny przykład, iż pojedynczy dom, jest znacznie droższy, niż wymieniona średnia kwota 258 tysięcy euro.

*

Wniosek: Bardziej opłacalnym systemem, w jakim powinny powstawać domy, jest ten, gdzie inwestorem jest rząd, co przełoży się na mniejsze koszty samej inwestycji i oszczędzi pieniądze podatników. Tym samym pojawi się nam następny wniosek, że Sinn Féin, które mówi, iż to państwo powinno budować domy, a nie korzystać z gotowych, jakie pojawiają się na rynku, ma rację, a nawet  potwierdzony został przez Department of Public Expenditure.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Nauka nie poszła w
Varadkar zjednoczy k
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian