Państwa UE tracą nadzieję na porozumienie

Premier Micheál Martin powiedział ostatniego dnia szczytu w Brukseli, iż nadzieja na podpisanie umowy handlowej z Wielką Brytanią niknie w oczach, a rządy państw unijnych, nie mają już przekonania, iż uda się osiągnąć porozumienie.

Martin: „… wygląda to bardzo, bardzo prawdopodobnie, że nie uda się porozumieć”, więc należy przygotować się na twardy Brexit, który zmieni wszystko. Na brak porozumienia przygotować się powinna przede wszystkim Irlandia, gdyż najsilniej związana jest z rynkiem Albionu, a to może i raczej spowoduje, wiele trudności, przede wszystkim w pierwszym okresie po wyjściu Brytyjczyków z UE.

Premier Martin dodał, że zniknęły już w Europie optymistyczne nastroje i państwa członkowskie, zdają sobie sprawę, iż kurczący się czas, nie pomaga w dojściu do jakiegokolwiek porozumienia, a twarde stanowisko Borisa Johnsona, utrudnia cały proces.

Micheál Martin:

– Ludzie zdają sobie sprawę z ogromnych wyzwań, które pozostają teraz w zakresie zawarcia umowy, wystarczy powiedzieć, że ludzie w państwach członkowskich, czują i wierzą, że będzie to bardzo trudne zadanie.

Inaczej sytuację ocenia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen, która nadal twierdzi, z pewnym optymizmem, że szanse rozkładają się po połowie, więc możliwe jest osiągnięcie porozumienia. Wg Von der Leyen, rozmowy nadal się toczą i będą prowadzone do ostatniej chwili, a w niedzielę, dojdzie do kolejnej rundy rokowań, chociaż będzie to spotkanie techniczne.

W podobnych słowach, jak irlandzki premier, wypowiedział się szef gabinetu Wielkiej Brytanii i Boris Johnson stwierdził, że jest bardzo prawdopodobne, iż umowa, nie zostanie podpisana. Johnson dodał, że jego kraj jest na to przygotowany i prawdopodobnie poradzi sobie w takiej sytuacji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Pierwsze szczepienia
Zapłacimy 1300 €
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian