Paneuropejska sieć energetyczna, może obniżyć koszty energii

W Instytucie Energii na University College Dublin przeprowadzono badanie, a to zajmowało się możliwością obniżenia kosztów energii, jaka dostarczana jest do domów mieszkańców Europy.

Z ustaleń naukowców wynika, że koszt energii elektrycznej w całej Europie, może się obniżyć nawet o 32%, o ile stworzona zostanie paneuropejska sieć energetyczna, która działać będzie wielotorowo, więc będzie miała możliwość szybkiej reakcji na potrzeby, w tym możliwości wytwórcze. Może to wynikać z możliwości, jakie pojawią się w zakresie przesyłu energii elektrycznej, chociaż nie tylko tej, bo mówi się także o wielu innych nośnikach energii.

Są miejsca w Europie, gdzie dostarczenie energii wytworzonej w kraju, znacznie podnosi cenę produktu odbieranego przez klienta końcowego, ale tej sytuacji można zaradzić, jeżeli stworzona zostanie europejska sieć energetyczna i do najdalszych zakątków kraju, prąd popłynie np. z kraju ościennego, więc z zagranicy, co z kolei będzie stanowić znacznie krótszą drogę dostarczenia energii.

Ważne jest również, co orzekli naukowcy, iż w ten sposób, zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne w Europie, co także będzie pozytywnie wpływać na cały rynek energetyczny UE.

W opracowaniu UCD podkreśla się jednak, iż cały system przesyłu energii w UE, już teraz jest nieodpowiedni do potrzeb i należy zacząć modernizację oraz przebudowę, aby paneuropejska sieć energetyczna, była w pełni wydolna i system przesyłowy, odpowiadał rosnącym potrzebom mieszkańców.

Ta idea, czyli budowy europejskiej sieci przesyłowej, od lat promowana jest przez niektórych naukowców, jednak władze unijne, raczej chłodno podchodziły do tego pomysłu, więc projekt, nie pojawił się nawet w planach do realizacji w przyszłości. UCD podkreśla jednocześnie, że Irlandia, może być w niedalekiej przyszłości jednym z producentów energii ze źródeł odnawialnych, bo umożliwia to jej położenie geograficzne i warunki atmosferyczne. Mówi się tutaj o produkcji na dużą skalę prądu z wiatru, by następnie rozwijać farmy generatorów produkujących energię elektryczną dzięki prądom morskim, a w połączeniu, wszystkie te, mogą dać wkrótce Irlandii status producenta zielonej energii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Priorytetem rządu j
Handel nie wróci sz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська