Pandemiczna Woda Święcona

Covid i pandemia wciąż żywe są w irlandzkim społeczeństwie, co wpływa na różne dziedziny życia, również tę związaną z sacrum.

Do tego dołączyło właśnie profanum, więc w prostych słowach sprzęt dostosowany do naszych pandemicznych czasów, a zaproponował rozwiązanie jeden z irlandzkich biznesmenów. Rząd namawia, by się dezynfekować, nie dotykać i nie wkładać rąk w każde możliwe miejsce, więc dotyczy to też aspersorium.

Tradycja każe, by przy wejściu do kościoła, a i w chwili jego opuszczania, zwilżyć palce znajdującą się w kropielnicy Wodą Święconą, a następnie uczynić znak krzyża. To jednak w czasach „zarazy” może być niebezpieczne, bo wirusy i bakterie, nader upodobały sobie wilgotne środowisko, więc mogą przenosić się tą właśnie wodą.

Żeby przywrócić możliwość bezpiecznego kultywowania rytuału, biznesmen z Dublina, Peter Vallely, wpadł na pomysł, że również w tym zakresie, można wprowadzić innowacje. Tak powstała bezdotykowa kropielnica, podobna do bezdotykowych dozowników mydła i płynów do dezynfekcji. Pomysł narodził się w chwili, kiedy Pan Vallely uczestniczył w pogrzebie bliskiej osoby, a ksiądz odprawiający nabożeństwo, przeprosił uczestników, że nie ma przy wejściu do kościoła Wody Święconej, co ma związek z przepisami o bezpieczeństwie zdrowotnym w czasie pandemii. Peter Vallely zaczął się też zastanawiać, w jaki sposób przerobić istniejące urządzenia, by spełniały wymogi higieniczne, a jednocześnie dozowały odpowiednią ilość Wody Święconej, potrzebnej wiernym. Ważne stało się, by woda z automatycznego aspersorium, nie lała się strumieniem, a była wystarczająca do zwilżenia palców. Takie urządzenie zostało stworzone i można, co dla osób wierzących będzie ważne, z niego korzystać.

W trakcie realizacji projektu Pan Vallely konsultował się też z jednym z księży i zapytał go, czy są jakieś przeciwwskazania, by z takiego urządzenia nie można było korzystać? Kapłan zaprzeczył i dodał, że „nie ma religijnego powodu, dla którego woda w dystrybutorze nie może być pobłogosławioną”.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jysk rozwija swoją
Zmiana kwalifikacji
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська