Pandemia zakończy się 1 marca

To koniec, przynajmniej takiego zdania jest część świata irlandzkiej medycyny, która uważa, że nie ma już podstaw, aby SARS-CoV-2 traktować w sposób nadzwyczajny.

Pojawiają się w Irlandii opinie, iż należy skończyć już z tym szaleństwem, a co istotne, doskonałą chwilą stanie się 28 lutego, bo wtedy zniknąć mają ostatnie pandemiczne ograniczenia na polu krajowym. Po tym dniu nadal mówić się będzie o potrzebie noszenia masek, szczepienia podstawowe i uzupełniające, będzie się też zalecać ostrożność w kontaktach, ale na tym się skończy.

Ważne jest, że Covid-19, traktowany ma być, jako choroba sezonowa i powracająca cyklicznie, przede wszystkim w sezonach określanych do tej pory grypowymi. Covid-19, będzie więc zwykłym zespołem chorobowym, a są przeciwko niemu środki, którymi będzie się ów zwalczać, czyli szczepionki oraz leki przeciwwirusowe.

Tym samym, nie zachodzą już obawy, iż np. kolejnej jesieni, wprowadzone będą jakieś formy ograniczeń, chociaż do końca, wykluczyć ich nie można.

W zakończeniu pandemii pomóc miał wariant Omicron i jego duża aktywność oraz wpływ na społeczeństwo, ale także duża ilość szczepień, w tym dodatkowych. Utrzymuje się również, że szczepionki działają, więc będą stosowane, jako jeden ze środków wspierających, a przed sezonami z wysoką ilością zakażeń i zachorowań, intensyfikowane będą akcje informacyjne.

Oficjalnie informacja podana zostanie do publicznej wiadomości pod koniec miesiąca, chociaż nie będzie tam stwierdzenia, iż pandemia w Irlandii została zakończona, gdyż nie pozwalają na to międzynarodowe instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym, a te, wciąż prezentują stanowisko, że nic się jeszcze nie skończyło. Niestety wciąż jeszcze borykać się będziemy z ograniczeniami podczas podróży lotniczych, albowiem część państw, wymagać będzie potwierdzenia szczepień, masek podczas pobytu w pomieszczeniach zamkniętych, a sama podróż samolotem, także obwarowana będzie jeszcze przez jakiś czas rygorem maskowania.

Są jednak sygnały, iż to środki, które będą stopniowo wygaszane, czyli za kilka miesięcy i to może zniknąć, ale pewności nie ma, więc na oficjalną decyzję unijnych władz medycznych, przyjdzie nam jeszcze poczekać.

W Irlandii możemy natomiast powoli zamykać drzwi historycznego rozdziału pod nazwą Covid-19, gdzie pandemia, stanie się już tylko mrocznym wspomnieniem.

Bogdan Feręc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russia poses threat
Kolejny piękny gło