Pandemia w odwrocie?

Do niedawna Światowa Organizacja Zdrowia twierdziła, że szczepionki i dawki przypominające są potrzebne, bo ochronią nas przed najgorszym, ale obecnie, co widać dosyć wyraźnie, mamy pewien odwrót od szczepionkowego radykalizmu.

WHO stwierdziło, iż „stosowanie dawek przypominających, nie jest realną strategią przeciwko Covid-19”, więc nie są one najlepszym sposobem, na walkę z pandemią. Istotne jest, by powstawały szczepionki, które radzić sobie będą z kolejnymi, silniejszymi mutacjami, co powinno być traktowane obecnie priorytetowo.

Szczepionki powinny być też kierunkowe, czyli koncentrować się na ograniczeniu przenoszenia wirusa SARS-CoV-2, jego wszystkich odmian i będą wsparciem dla osób z grup zagrożonych.

*

Słowa WHO można rozumieć w dwojaki sposób, bo z całą pewnością, nie będzie całkowitego odejścia od szczepień, ale tu pojawia się druga ewentualność, czyli budowanie odporności naturalnej, a same szczepionki, mają być wyłącznie podparciem, jak w przypadku grypy. WHO, nie wypowiada się jednak w tak jednoznaczny sposób, chociaż widać zarys sugestii, że szczepionki, które mamy obecnie, nie są pozbawione wad. Świat medycyny czeka też na wyniki badań klinicznych leku na Covid-19, jaki opracowany został w Wielkiej Brytanii, bo to on odwrócić ma całą pandemiczną sytuację, a naukowcy z Albionu twierdzą, że pierwsze wyniki są obiecujące.

Zbierając te fakty razem, można domniemywać, iż zaczynamy zmierzać w kierunku odwołania pandemii, bo ta, zaczęła być groźna, ale teraz bardziej dla tzw. klasy rządzącej.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: Reuters

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nie taki wirus stras
Do 14 000 € dochod
EnglishGaeligePolskiРусский
EnglishGaeligePolskiРусский