Pandemia służy handlowi spożywczemu. Wydaliśmy prawie 3 mld €

Supermarkety informują, że wzrosła sprzedaż mąki, cukru i alkoholu, a najnowsze dane pokazują, że miesięczne wydatki na żywność wzrosły o 188 € miesięcznie.

Kantar Worldpanel ocenił okres 12 ostatnich tygodni do końca kwietnia i okazało się, że na zakup żywości mieszkańcy Irlandii wydali prawie 3 mld €, czyli o 440 mln € więcej, niż w tym samym okresie 2019 roku. Oznacza to, że w supermarketach wydaliśmy o 17,2% więcej niż przed rokiem.

Sprzedaż alkoholu w sklepach podniosła się o 70% i jest o 47 mln € wyższa od tej z roku ubiegłego, a spadła o 50% sprzedaż posiłków gotowych. O 52% podniosła się też sprzedaż mąki, o 43% cukru, co sugeruje, że częściej gotujemy i pieczemy w domach.

Kantar zbadał też udział sieci spożywczych w rynku detalicznym i w ostatnim miesiącu na czoło wysunęło się SuperValu z udziałem 22,2%, a na miejscu drugim znalazły się Tesco i Dunnes Stores z udziałem sprzedaży artykułów spożywczych na poziomie 21,7%.

Lidl był w ostatnim czasie siecią, w której najszybciej rosła sprzedaż i wzrost osiągnął 22,1%, co dało temu detaliście 12% udziału w rynku. Nieco gorzej wygląda wynik sieci Aldi, a udział w całym rynku spożywczym ustalił się na poziomie 11,8%. Mniejsze sieci detaliczne zagarnęły 10,7% rynku sprzedaży produktów spożywczych.

Bogdan Feręc

Źr/Grafika: Kantar Worldpanel

Polska-IE: Udostępnij...
Ponownie więcej bez
KOMENDANT MALBORSKIE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish