Pandemia przyspiesza robotyzację

W najbliższych pięciu latach, roboty zniszczą 85 milionów miejsc pracy w małych i średnich firmach na całym świecie.

Jak wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego, pandemia przyspieszyła cały proces, a niektórzy właściciele firm, aby uchronić się przed kolejnymi falami pandemii, stawiają na robotyzację. Praca zdalna jest już właściwie obecna w naszym życiu, a teraz przyszła kolej na usługi, gdzie roboty, zastępować mają personel. Najczęściej o takich rozwiązaniach mówi się w gastronomii oraz hotelarstwie, gdzie część obowiązków przejmą wszelkiego typu roboty, czyli od automatycznych odkurzaczy i bagażowych po robokelnerów, którzy nie muszą przejmować się wirusami.

Co ważne, robotyzacja postępuje również na liniach produkcyjnych, a giganci uznali, że w konsekwencji, wymiana kadry na automatyczną, w pierwszych latach bardzo kosztowna, przyniesie duże oszczędności i późniejsze zwiększenie rentowności oraz zysków.

Z ankiety przeprowadzonej przez Światowe Forum Ekonomiczne wynika, iż czterech na pięciu dyrektorów i właścicieli firm, przyspieszyło w zarządzanych przez siebie przedsiębiorstwach proces automatyzacji i digitalizacji oraz planują redukcję zatrudnienia do poziomu z lat 2007 – 2008.

Badanie przeprowadzone zostało na 300 firmach z całego świata, a największych zmian oczekiwać możemy po 2025 roku. Do tego czasu pracodawcy stosować będą wiązane zasady pracy, więc dzielić ją pomiędzy ludzi a roboty. W końcu tej dekady robotyzacja firm ma być już jakoby zjawiskiem normalnym.

Automatyzacja, z czasem, obejmować ma również coraz więcej dziedzin naszego życia, więc zmieni się też zakres usług świadczonych przez świat medycyny i tak, jak dzieje się to teraz, za sprawą robota „Da Vinci” w Polsce, operacje przeprowadzane będą w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Na tym nie koniec, bo opracowywane są już programy i całe zespoły urządzeń do obsługi administracyjnej, czyli znikać będą także urzędnicy, a tych zastąpią mózgi elektronowe.

Powstać na również 97 milionów nowych miejsc pracy, ale stworzone zostaną głównie w branżach technologicznych, programowania i nadzoru nad maszynami, mówi się w opracowaniu WEF.

*

Czyli koniec ludzkości?

Bogdan Feręc

Źr: WEF

Zdjęcie dzięki uprzejmości RTE

Polska-IE: Udostępnij
Wicepremier zapowied
Waldemar Kraska: Mod
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian