Pandemia a związki i prokreacyjne plany

Pandemia w rozkwicie. Naukowiec, który od lat bada zachowania seksualne i relacje Polek i Polaków sprawdził, jak w czasie w pierwszych miesięcy naszych zmagań z nowym koronawirusem – w miesiącach od marca do maja – układały się bliskie relacje w naszych domach.

Głównym autorem badań jest seksuolog, pedagog i doradca rodzinny prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego; prowadzi je cykliczne od 1997 roku, ale w tym roku musiał uwzględnić nową sytuację – pandemię, a zatem przymusową izolację i wynikające z niej konsekwencje. 

Naukowiec zwraca uwagę, że do tej pory, jeśli chodzi o życie intymne Polek i Polaków, największy problem stanowił przewlekły stres i zmęczenie. Podkreśla, że izolacja społeczna to test na przetrwanie w związku – szczególnie w tych relacjach, które już wcześniej obarczone były problemami. Z tego punktu widzenia nie było źle: 

  • 22 proc. respondentów zadeklarowało, że w czasie pandemii nie było tak źle i okoliczności sprawiły, że wzmocnił się ich związek;
  • 51 proc. badanych wyraziło się pozytywnie na ten temat swojego życia seksualnego, a 59 proc. ankietowanych (w wieku 30-49 – to najbardziej zadowolona grupa) ocenia je jako dobre i bardzo dobre.
  • w najniższej grupie wiekowej (18-29 lat) odnotowano znaczący wzrost zainteresowania współżyciem seksualnym – tak zadeklarowało 22 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet. 
  • Jednak kilkanaście procent respondentów oceniło jednak, że relacje w ich związkach pogorszyły się
  • 5 proc. po raz pierwszy pomyślało o rozwodzie. 

– W grupie wiekowej 30-49 lat, czyli w grupie, która reprezentuje dużą aktywność seksualną, spadło zadowolenie z życia seksualnego – o 12 punktów procentowych. W grupie 60+ to zadowolenie wzrosło – o 12 punktów procentowych – dodaje profesor.

Infografika/PAP/Serwis Zdrowie

Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy, wpływa też na nasze plany prokreacyjne: choć 21 proc. badanych deklaruje, że planuje mieć dzieci (przy czym w najmłodszej grupie nieznacznie więcej wśród nich jest mężczyzn niż kobiet), to 14 proc. ankietowanych w związku z epidemią przełożyło swoje plany o powiększeniu rodziny na przyszłość (przede wszystkim mężczyźni).

Co stoi na przeszkodzie udanego życia seksualnego

Przymusowa izolacja u niektórych spowodowała pewne problemy w sprawach łóżkowych – zmęczenie i stres, które deklarowało 25 proc. kobiet i 22 proc. mężczyzn były główną przyczyną trudności z odbyciem stosunku seksualnego. 18 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn dodawało do tego obecność dzieci i innych osób.

Monika Wysocka

Źródło: uw.edu.pl

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
POLICJANCI PRZEJĘLI
PL: Od połowy przys
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian