„Pamięć i przestroga” – motyw przewodni obchodów 1 września

Słowa „pamięć i przestroga” to motyw przewodni obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą Prezydenci Polski, Niemiec i USA.

O szczegółach uroczystości poinformował minister Krzysztof Szczerski.

Warszawa

Główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce 1 września w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Piłsudskiego. WIĘCEJ >>>

– Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata, w tym będą prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy – mówił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Minister przekazał też, że na Placu Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą Prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Krzysztof Szczerski poinformował, że słowa „pamięć i przestroga” będą motywem przewodnim uroczystości – znajdą się one na białej szarfie, dołączonej do wieńca, który wszyscy przywódcy złożą przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, a także znajdą się na specjalnym dzwonie, który zostanie podarowany miastu Wieluń.  – Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych – podkreślił minister.

Wieluń

Krzysztof Szczerski poinformował też, że rano 1 września Prezydent Andrzej Duda wraz z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem będą uczestniczyć w uroczystościach w Wieluniu.  WIĘCEJ >>>

– Wieluń był tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (…). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny, został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną – mówił.

Wizyty dwustronne

31 sierpnia pierwszą wizytę dwustronną w Polsce złoży Prezydent Ukrainy.  WIĘCEJ >>>

2 września – będzie dniem dwustronnej wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. WIĘCEJ >>>

Prezydent Trump będzie gościem w Pałacu Prezydenckim, odbędą się rozmowy w „cztery oczy” Prezydentów Polski i USA oraz rozmowy plenarne delegacji. Delegacja amerykańska zostanie podjęta też lunchem przez Prezydenta Dudę. Później obaj Prezydenci spotkają się z dziennikarzami. 

Prezydentowi Trumpowi, który do Warszawy przyleci 31 sierpnia wieczorem, będzie towarzyszyć żona Melania. 

Prezydent.pl

Podziel się:

Gdy niemowlę się d
Premier do rolników
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn