Pamiątki po Adolfie H. – sprzedane za tysiące euro

Okres rządów z lat trzydziestych w Niemczech doprowadził do wywołania II wojny światowej, a głównym sprawcą tych wydarzeń był Adolf Hitler.

Niestety na świecie stale rośnie liczba zwolenników nazistowskiej ideologii, a potwierdzeniem tego może być aukcja, na które pamiątki po Adolfie Hitlerze i Ewie Braun, osiągały bardzo wysokie ceny. W środę w Monachium odbyła się aukcja, na której oferowano przedmioty należące niegdyś do wodza III Rzeszy i chociaż przeciwnicy nazizmu mocno protestowali, uczestnicy aukcji licytowali wysoko, niezrażeni okropnościami wojny, jakie przypominali uczestnicy protestu.

W Monachium pojawił się m.in. cylinder należący do Hitlera, a ten znalazł nabywcę za 50.000 €, chociaż to jeszcze nic, bo na stronach domu aukcyjnego Hermann Historica znalazło się również posrebrzane wydanie Mein Kampf, które ostatecznie sprzedano za 130.000 €. Jak głosił opis manifestu, ten egzemplarz należał do Hermanna Goeringa i ozdobiony był nazistowskimi symbolami.

Na aukcję trafiły też przedmioty należące do innych wysokich przedstawicieli III Rzeszy, w tym Heinricha Himmlera i Rudolfa Hessa, ale i jednego z największych wrogów Polski, gubernatora generalnego ziem okupowanych Hansa Franka.

Protesty w tej sprawie, czyli zorganizowania aukcji składało wiele środowisk, w tym Europejskie Stowarzyszenie Żydów, ale aukcja i tak się odbyła.

Jedna z not protestacyjnych, jakie wystosowane zostały do niemieckiego rządu, brzmiała: – Zachowują się, jakby handlowali całkowicie normalnymi obiektami sztuki historycznej, a tak nie jest. Istnieje niebezpieczeństwo, że nazistowskie relikwie staną się przedmiotami kultu dla skrajnej prawicy Wzywamy władze niemieckie, aby zmusiły domy aukcyjne do ujawnienia nazwisk tych, którzy kupują te przedmioty, by można było ich monitorować.

Na aukcji w Monachium pojawiły się też bardziej oryginalne przedmioty, bo można było nabyć sukienki Ewy Braun, umowę najmu domu, jaką osobiście podpisał Adolf Hitler z jego właścicielem, oraz okulary przeciwsłoneczne, które podczas procesu w Norymberdze, nosił jeden z nazistów Hans Frank.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Podziel się:

Uwaga na Black Frida
„Lewe” polisy ub
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn