Paliwa mogą być jeszcze droższe

Pewne wypowiedzi polityków zaczynają wpływać na rynek ropy naftowej, a to po słowach prezydenta USA Joe Bidena, ta ponownie zaczęła rosnąć w cenę.

Problem ujawnił się, kiedy prezydent Joe Biden potwierdził, iż Stany Zjednoczone, mają informacje, że Rosja zwiększyła swój kontyngent wojsk przy granicy z Ukrainą i planuje atak w najbliższych dniach. To z kolei wywołało paniczne reakcje giełd ropy naftowej, więc cena szybko wzrastała. Aktualnie cena surowej ropy naftowej w USA ustabilizowała się na poziomie 91 dolarów, ale jest w trendzie wnoszącym i nie wydaje się, by ten marsz został wkrótce zatrzymany.

O ile nic nie zmieni się w sytuacji geopolitycznej na świecie, będziemy mieli do czynienia z rosnącymi cenami na giełdach paliw, a to wywoła też konsekwentne podnoszenie cen paliw na stacjach benzynowych oraz u dostawców paliw płynnych.

Obecnie mówi się, że w Europie, ceny paliw są najwyższe od 2014 roku, ale nie ma sygnałów, aby w tym zakresie cokolwiek miało się zmienić, więc te zostaną utrzymane lub, co bardziej prawdopodobne, zaczną swoje kolejne wzrosty.

Tak samo dziać się będzie w Irlandii, która korzysta w większości z ropy importowanej, więc jest wrażliwa na zmianę cen na rynkach światowych. Takie zawirowania dadzą natomiast podniesienie się cen na stacjach paliwowych, a i ceny oleju opałowego, także będą wyższe.

Nadzieją są natomiast rozmowy tzw. ostatniej szansy, a w tych udział weźmie strona rosyjska i francuska, które będą omawiać sytuację w rejonach przygranicznych Ukrainy. Francja jest zwolennikiem prowadzenia spokojnych negocjacji, braku ostatecznych deklaracji, a i wypowiadania opinii z dużą rozwagą. To stwierdzenie dotyczy głównie informacji płynących zza Oceanu Atlantyckiego, bo to amerykańska administracja, epatuje słowami o inwazji i przygotowaniach do wojny, pomijając często aspekt negocjacyjny. Francuski prezydent Emmanuel Macron jest przekonany, iż na nic nie jest jeszcze zbyt późno i można na drodze politycznej uzgodnić wszelkie przyszłe działania, jakie doprowadzą do obniżenia napięcia na wschodzie Europy.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ostra walka o wołow
Zakończenie testów
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська