Pakiet mieszkaniowy to sposób na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków

MRPiT przygotowało specjalne przepisy, które mają poprawić życie Polaków, pod względem sytuacji mieszkaniowej. Korzystne rozwiązania zawiera społeczna część pakietu mieszkaniowego. Ustawa została podpisana przez Prezydenta. Obecnie czeka ona jedynie na publikacje w Dzienniku Ustaw.

Grafika przedstawia cztery ikony w kształcie domów, z podpisami: grunt za mieszkanie, zmiany w prawie, społeczna agencja najmu, kooperatywa

Najważniejsze rozwiązania pakietu mieszkaniowego

  • Będzie więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla mniej zamożnych osób

Do gmin popłynie więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób, których nie stać na kredyt. Państwo sfinansuje do 35% wartości budowy. Dodatkowo swoje wsparcie oferuje Krajowy Zasób Nieruchomości. Pomoże on budować nowe bloki. Tam, gdzie będzie potrzeba, będzie mógł przekazać grunty pod budowę. Gminy będą mogły skorzystać z finansowego wsparcia także z nowego rządowego funduszu. Będzie on dysponował środkami w wysokości 1,5 miliarda złotych. Dzięki temu w gminach powstaną Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). Będą one budować mieszkania na wynajem, o umiarkowanym czynszu. Opłaty będą niższe niż na rynku prywatnym. Będzie też można dojść do własności takiego mieszkania.

  • Dopłaty do czynszu

Dodatki mieszkaniowe to wsparcie finansowe dla osób, których nie stać na opłacenie czynszu. Niestety, w czasie pandemii niektórzy czasowo utracili część zarobków i dołączyli do tej grupy. Rząd dopłaci do powiększonych o dopłatę do czynszu dodatków mieszkaniowych dla takich osób. Taką dopłatę będą mogli otrzymać również najemcy mieszkań wynajmowanych na rynku prywatnym. Będzie można uzyskać do 1500 zł miesięcznie przez pół roku (także wstecz), na pokrycie do 75% czynszu. Wniosek będzie można złożyć do 31 marca 2021 r.

  • Wakacje czynszowe

Obecnie lokator TBS może odzyskać swoją partycypację w kosztach budowy tylko w przypadku zakończenia najmu i opuszczenia lokalu. To się zmieni. Kiedy TBS spłaci kredyt na budowę lokalu mieszkalnego, lokatorzy będą mogli zdecydować, kiedy i jak odzyskają swój wkład finansowy. Nie będą musieli czekać do momentu zakończenia najmu. Będą mogli stopniowo odbierać swój wkład w niższym czynszu. Dzięki temu opłaty miesięczne będą niższe.

  • Dofinansowanie do remontów dla TBS-ów

Premia remontowa to specjalne dofinansowanie spłaty kredytu zaciągniętego przez TBS na remont. Do tej pory towarzystwa budownictwa społecznego mogły ubiegać się o taką premię na budynki starsze niż 59 lat. Niedługo wsparcie obejmie już 20-letnie bloki. Remonty budynków – na przykład ich ocieplenie – są ważne nie tylko ze względu na walory estetyczne. To przede wszystkim oszczędność na ogrzewaniu, a zatem więcej pieniędzy w kieszeniach lokatorów.

  • Więcej lokali komunalnych

Rząd dba też o dobro najmniej zamożnych obywateli. Dlatego zwiększa pulę pieniędzy na mieszkania komunalne. Gmina uzyska nawet 80% kosztów budowy nowych lokali. Będzie też mogła remontować stare mieszkania i pustostany, by tworzyć w nich kolejne lokale. Na remont lokali mieszkalnych zamieszkanych gmina otrzyma do 50% wsparcia. Jeśli budynek jest zabytkiem, gmina dostanie nawet 60% wartości remontu. Dzięki większym pieniądzom gminy chętniej będą realizować takie inwestycje. Do potrzebujących trafi więcej mieszkań.
Ważna informacja dla seniorów – gmina realizując komunalne inwestycje mieszkaniowe będzie mogła sfinansować ze środków budżetu państwa również powierzchnie wspólne dla starszych osób. To np. pomieszczenia rekreacyjne czy ambulatoryjne. Dzięki temu seniorzy będą mogli uczestniczyć w życiu wspólnoty.

Dowiedz się więcej, jak możesz skorzystać z Planu dla Pracy i Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polska-IE: Udostępnij
Studio Dublin – 19
Łukasz Tygerski: Da
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian