Pacjent z Irlandii Północnej pożądany

Niedawno wicepremier Leo Varadkar stwierdził, iż Republika, będzie przyjmować koronawirusowych pacjentów z Irlandii Północnej.

Ówcześnie było to zastanawiające, bo nasze lecznictwo szpitalne pracuje ostatkiem sił, ale cała sprawa nabrała innego wyrazu po oświadczeniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Jak się okazuje, Unia Europejska namawia, by kraje członkowskie pozostawiły granice otwartymi, a w czasie kolejnej fali pandemii, wymieniały się doświadczeniami i sprzętem, o ile jest to konieczne.

Komisja Europejska jest także zdania, iż państwa unijne, powinny ujednolicić systemy covidowej ochrony zdrowia, a i przyspieszyć wdrażanie innych systemów związanych m.in. z podróżami w ramach Unii Europejskiej.

Dużo czasu w swoim wystąpieniu Ursula von der Leyen poświęciła kwestii zdrowia i zapowiedziała uruchomienie nowych środków, które będą wsparciem dla państw przyjmujących pacjentów transgranicznych. Ogółem Bruksela przeznaczyła na ten cel 220 mln €, z czego mają być opłacone usługi medyczne, w ramach pomocy i wsparcia sąsiedzkiego.

Tak właśnie może dziać się w przypadku wyspy i rząd w Dublinie, bardzo chętnie zrealizuje tę propozycję Unii Europejskiej, co da naszemu systemowi ochrony zdrowia, dodatkowe pieniądze.

Chęć niesienia pomocy, w naszym przypadku Irlandii Północnej, wyraził podczas wideokonferencji z szefową Komisji Europejskiej premier Micheál Martin i zapewnił, że Bruksela, może liczyć na taką współpracę w ramach wyspy.

Przywódcy unijni spotkali się też z apelem Ursuli von der Leyen, by skoordynować działania w zakresie gromadzenia i wymiany o informacji o koronawirusie, co pomoże w opracowaniu metod postępowania teraz i w przyszłości. Zwolenniczką szerokiej paneuropejskiej współpracy w tym zakresie jest kanclerz Niemiec Angela Merkel, która zapewniła, iż każdy kraj członkowski, może czerpać z doświadczeń kierowanego przez nią państwa.

Ursula von der Leyen, jako epidemiolog akademicki, zaapelowała do szefów rządów, aby zwiększyli w swoich państwach ilość testów, wykonywali je na skalę masową, bo to one są kluczem do wyjścia z kryzysu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała również, że potrzebne jest wzajemne uznawanie testów przez państwa członkowskie, co dotyczyć ma przede wszystkim podróżnych. Von der Leyen wezwała jednocześnie 27 państw bloku, aby ujednoliciły aplikacje do śledzenia kontaktów, co zapewni wiedzę o przemieszczaniu się osób i ułatwi odnalezienie potencjalnych źródeł zakażeń.

Obecnie z 19 państw UE, które mają aplikacje śledzenia kontaktów, tylko trzy, czyli Irlandia, Włochy i Niemcy, działają na systemach, które mogą łączyć się z aplikacjami drugiej strony.

Bogdan Feręc

Źr: EU/KE/Politico.eu

Polska-IE: Udostępnij
Poseł niepokoi się
Centrum interesów i
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian