Pacjenci odmawiają poddania się testom na koronawirusa

Irlandzkie Stowarzyszenie Lekarzy Ogólnych informuje, iż coraz więcej pacjentów z objawami koronawirusa, odmawia poddania się testowi w tym kierunku.

To wyraźna zmiana postępowania, mówią lekarze, bo jeszcze kilka tygodni temu, pacjenci sami prosili o wykonanie tego bezbolesnego i krótkiego badania, które wykazuje, czy pacjent ma koronawirusowe markery, czy też nie, co kwalifikuje go do grupy osób zdrowych w tym zakresie. Doktor Nick Flynn z grupy „My Cork GP” powiedział, że „to niepokojący trend”, bo wiele osób, którym proponuje się przeprowadzenie testu, ma przynajmniej dwa z trzech objawów koronawirusa, a odmawia przeprowadzenia u nich badania. Dr Flynn dodał, że z takimi przypadkami, nie spotykał się podczas pandemii, bo wtedy właściwie wszyscy pacjenci, nawet ci bez wskazań, chcieli poddawać się wtedy koronawirusowym testom.

Dr Nick Flynn:

– W ciągu ostatnich dwóch do trzech tygodni miałem co najmniej jednego pacjenta dziennie, a niekiedy dwóch lub trzech, którzy odmówili pójścia na badania w kierunku Covid-19.

Słowa lekarza z Cork potwierdza były szef krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Ogólnych dr Maitiú Ó Tuathail, który także w ostatnich dwóch tygodniach, zaobserwował takie zachowania pacjentów.

Pełniący obowiązki naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn zwrócił się do społeczeństwa Irlandii, aby o ile mają objawy świadczące o możliwym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, zgłaszali się do swoich lekarzy rodzinnych, którzy przeprowadzą szybkie testy w tym kierunku, a następnie zadecydują, czy obawy były bezpodstawne, czy jednak pacjent powinien udać się do szpitala na szczegółowe badania i poddany być leczeniu.

Wskazaniami do wykonania testu są:

– gorączka w okolicach 38 stopni

– kaszel

– duszność

– ból gardła

Jak zaznaczył dr Glynn, nawet wszystkie objawy występujące łącznie, nie muszą oznaczać zakażenia koronawirusem, a potwierdzić to mogą jedynie badania i te należy traktować, jako środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa, co pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia, rekomenduje.

Bogdan Feręc

Źr: GAGP/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Emerytura już przed
Odmienne zdania w kw
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish