Pacjenci nie płacą za pobyt w szpitalu

Health Service Executive poinformowało, że w wielu przypadkach, straciło możliwość ściągnięcia należności za pobyt i leczenie szpitalne i zmuszone było wynająć windykatorów, aby odzyskać pieniądze.

Dane za 2020 rok pokazały, że tylko na ten cel, HSE wydało kwotę przekraczającą nieco 568 503 €, a najwięcej wydał na ściąganie długów Szpital Uniwersytecki Mayo, bo aż 106 000 €. Należności ściągane były w okresie, gdy wiele osób utraciło zatrudnienie, gdyż w tym czasie w Irlandii szalała pandemia. To jednak nie przeszkadzało HSE, żeby do domów pacjentów zalegających z opłatami wysyłać windykatorów i podejmować próby odzyskania należności.

Wcześniej również posiłkowano się firmami ściągającymi długi, bo w roku 2018, wydano na to 574 515 €, a w roku 2019 aż 687 214 €.

Zaległości w opłatach były różne, a należności wynikały z okresu leczenia szpitalnego, zastosowanej terapii oraz uprawnień i zwolnień pacjentów od opłat. Opłaty, co podkreślono w odpowiedzi złożonej na ręce posłanki Emer Higgins, która w pytaniu parlamentarnym domagała się wyjaśnień w tym zakresie, naliczane były zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, jak i zgodnie z literą prawa, szpitale dochodziły swoich należności na drodze windykacyjnej.   

HSE, o czym też należy pamiętać w kontaktach z irlandzką służbą zdrowia, ma ustawowy obowiązek nakładania opłat za usługi medyczne, chociaż to szpitale określają sposób i terminy rozliczeń z pacjentami. Health Service Executive nie nakładało natomiast opłat na pacjentów covidowych, gdyż tego zabraniały wytyczne rządowe.

W odpowiedzi na pytanie posłanki znalazła się również informacja, że każdy pacjent, może negocjować ze szpitalem termin spłaty rachunku za leczenie i ustalić dogodne raty oraz termin spłaty, o ile ma trudności finansowe.

Szpitalami, które najmniej wydały na windykatorów w 2020 roku były University Hospital Galway i wydał 51 287 euro, a Connolly Hospital Dublin wydał 32 094 euro. Szpital Waterford zapłacił windykatorom 27 121 euro, a St. Luke’s Kilkenny wydał 13 455 euro.

Na początku tego roku Irish Cancer Society zwróciło się do HSE o ponowne zbadanie korzystania z firm windykacyjnych dla pacjentów z rakiem. Powiedziano wtedy, że niektórzy pacjenci z rakiem otrzymywali listy i telefony po leczeniu, które „zostały zaprojektowane w celu ich zastraszenia”.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська