Oszukują/my Revenue

Urzędy Skarbowe raczej nie stosują taryfy ulgowej wobec osób, które próbują oszukać system fiskalny Irlandii, a chociaż zazwyczaj dają możliwość naprawienia błędu, to część podatników i tak próbuje uniknąć odprowadzenia należnych państwu podatków.

Co może zastanawiać, a używając kolokwializmu, powiedzieć można, że oszukują wszyscy, bo zarówno właściciele dużych firm, jak i pubów, sklepów, mieszkań, ale też prawnicy, kurierzy oraz osoby pracujące na etatach. Niestety zazwyczaj kończy się to źle, przynajmniej dla podatnika, bo udowodnienie oszustwa, kończy się nałożeniem kary, zazwyczaj wysokiej.

To jednak nie odstrasza i wciąż podejmowane są próby oszukania systemu podatkowego, więc i osób, które korzystają z pieniędzy trafiających do Skarbu Państwa, a z tych korzystamy przecież wszyscy, bo z opłacana z budżetu jest kulejąca służba zdrowia, policja, straż, komunikacja itd.

Tylko w ostatnich miesiącach Revenue Commissioners ujawnili nieprawidłowości na ponad 21 milionów euro, ale połowa tej kwoty, będzie trudna do odzyskania. Istotne jest też, iż kwota, jaka trafi w końcowym rozrachunku do Revenue, będzie znacznie wyższa, a dodatkowe wpływy przyniosą kary, jakie nałożono na nierzetelnych płatników. Kilka firm, którym przedstawiono niezbite dowody, iż chciały wymanewrować fiskusa, postawiona została w stan likwidacji, więc ich sprawami zajęły się sądy, które zadecydują, co dalej stanie się z majątkiem podatkowych dłużników, a i w jaki sposób oddadzą należne Revenue podatki.

„Błędy” w rozliczeniach zdarzają się wszędzie, bo zarówno w rozliczeniach podatku VAT, jak i PAYE, PRSI i USC, a jest to spowodowane najczęściej chęcią zatrzymania części pieniędzy dla siebie, o czym wspominają kontrolerzy prowadzący audyty w firmach. W jednym tylko przypadku stwierdzono, iż firma dystrybuująca sprzęt medyczny, nie zapłaciła ponad 5 mln € podatków, a i winna był z tego tytułu fiskusowi 3,5 mln € odsetek i skutkowało karą w wysokości 3,8 mln €.

Kolejny z dużych „zapominalskich”, nie uiścił VAT-u na kwotę 2,2 mln €, co z kolei dało karę w wysokości ponad 1 mln €.

Przykładów jest oczywiście więcej, ale te są jaskrawe, więc i dobrze pokazują, jak duże pieniądze wchodzą w grę. Na drugim końcu skali są też „mali” podatnicy, a ci próbują stosować wybiegi podatkowe, wpisując do swoich deklaracji, nienależne im ulgi. Tak stało się np. w przypadku mieszkanki południowej części Irlandii, która odpisywała sobie kilkanaście euro miesięcznie podatku, za jakoby wykonywanie pracy w domu. Kobieta nie mogła jednak udowodnić, iż pracuje we własnym domu, gdyż zatrudniona była w jednym z lokalnych sklepów, a twierdziła, że na jego rzecz wykonuje usługę. W tym przypadku skończyło się to raczej źle, bo musiała zwrócić państwu nienaliczony podatek, a i nałożono na nią karę w wysokości 2500 €.

Jak widać, system poboru podatków działa jednak dosyć sprawnie, chociaż może jest powolny, ale jeżeli już odkryje nieprawidłowości, to nie odpuści i będzie domagał się z całą stanowczością i surowością, zwrotu pieniędzy.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Podziel się:

Ogólnie rzecz ujmuj
Baby on board
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn