Ostrzeżenie przed powodziami i problemami na drogach

Storm Francis od poniedziałkowego wieczoru gości w Irlandii, a przyniósł obfite opady deszczu, z którymi jeszcze się nie rozstaniemy.

Do tej pory mamy już całkiem sporo zalanych miejsc, a są to obszary: Freshford w hrabstwie Kilkenny, droga N85 w hrabstwie Clare i części hrabstwa Cork, w tym Bantry, Bandon, Rosscarbery i Dunmanway. Droga N71 między Clonakilty i Skibbereen była nieprzejezdna, a droga w Rosscarbery i między wioskami Connonagh i Leap przez noc także była zalana, ale już została otwarta. W Bantry na New Street, Main Street, Barrack Street, Square wszystko zalały ulewne deszcze. W hrabstwie Clare AA informuje o powodzi na drodze N85 między Ennis i Ennistymon w Kilnamona, a Garda w Kilkenny, zgłosiła powódź na drodze Freshford / Kilkenny Rd (R693) tuż za Freshford.

Setki odbiorców prądu pozostaje obecnie bez zasilania, o czym mówi ESB, a najbardziej dotknięte hrabstwa to Cork, Limerick, Tipperary i Galway. 

W hrabstwie Galway spadło 30,8 mm deszczu na metr kwadratowy, ale to jeszcze nie koniec, ponieważ Pomarańczowy Alert w hrabstwach Cork, Kerry, Wexford, Waterford, Cavan, Monaghan i Donegal, obowiązywać ma dzisiaj do godziny 17:00, a przez cały czas będzie padać.

Żółty Alert ze względu na silny wiatr obowiązuje dla całego kraju, a potrwa do godziny 21:00.

Dlatego zaleca się kierowcom, aby zachowali szczególną ostrożność podczas jazdy, przede wszystkim na drogach lokalnych, w pobliżu rzek oraz w okolicach nadmorskich, gdzie zalania dróg mogą występować niezależnie od opadów deszczu. Prosi się również pieszych, aby z rozwagą wybierali miejsca swoich wędrówek i stronili od miejsc zadrzewionych, bo nadłamane gałęzie, mogą w każdej chwili spaść.

Do działania przystąpiły już służby techniczne, więc do pracy nad usuwaniem awarii przystąpili energetycy, ale i strażacy mają, co robić, gdyż z zalanych sklepów i domów, usuwają wodę zalewową. Dużo pracy mają też służby techniczne miast i miasteczek, bo pracownicy Rad Miast oraz Powiatów, usuwają z dróg zatory z gałęzi i liści, a i oczyszczają studzienki odpływowe, aby woda, która zalała ulice, odprowadzana była sprawnie.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann/ESB/AA Roadwatch/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Rośnie internetowa
Lotniskowe testy na
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian