Ostrzeżenie przed mrozem

Met Éireann ostrzega, iż wchodzimy właśnie w dłuższy okres chłodów, w tym silnych, jak na Irlandię przymrozków.

Chłód pozostanie z nami przez około 7 dni, a okres ten może porównywany być z tzw. Bestią ze Wschodu, która w 2018 roku sparaliżowała kraj. Obecnie, meteorolodzy, nie spodziewają się jeszcze silnych opadów śniegu, ale sytuacja, jak dodają, jest dynamiczna i modele meteorologiczne wskazują, iż stratosferze, występują takie zjawiska, jakie doprowadziły do ekstremalnej pogody w 2010 i 2018 roku. Met Éireann mówi o SSW, czyli Nagłym Ociepleniu Stratosfery, co w konsekwencji może zaburzyć pogodę na sporym obszarze, w tym nad Wielką Brytanią oraz Irlandią.

Met Éireann ostrzega przed niskimi temperaturami, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć tej nocy, a termometry wskazywać będą od -3 do -4, a w niektórych rejonach nawet do -6 stopni Celsjusza. Ostrzeżenie o poziomie żółtym obowiązuje od dzisiaj od godziny 18:00 do jutra do godziny 10:00 i wprowadzono je dla całego kraju.

Pogorszą się znacznie warunki na drogach, więc i kierowcy powinni być przygotowani na oblodzone jezdnie, natomiast dla hrabstw wschodnich, przewiduje się lekkie opady śniegu. Pozostała część kraju raczej bezchmurna.

W przyszłym tygodniu zimno, a temperatura w dzień, niewiele wznosić się będzie powyżej zera, nocami, spadać zaś do około -4 stopni Celsjusza.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Suchy styczeń
POLICJANT PO SŁUŻB
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian