Ostrzeżenie przed „lekami” na koronawirusa

Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA), wydał ostrzeżenie, aby nie kupować w Internecie „leków”, które mają jakoby zwalczać wirusa SARS-CoV-2.

W ostatnim czasie dużą popularność zyskały medykamenty, które mają być panaceum na Covid-19, a i zwalczać samego wirusa, więc zapobiegać lub leczyć. To nie jest prawda, mówi rzecznik HPRA, natomiast „leki”, mogą być niebezpieczne. Organ nadzorujący w Irlandii rynek leków i produktów leczniczych zaznacza, że do tej pory, nie istnieje żaden lek chroniący przez Covid-19, więc apel do społeczeństwa, by nie wierzyło internetowym reklamom i zachętom do zakupu takich „leków”.

HPRA:

– Do tej pory, nie ma lekarstwa, ani innej skutecznej ochrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Najbardziej popularnym w Europie stał się środek produkowany przez firmę z siedzibą w Niemczech, a ta sprzedaje dwutlenek chloru, jako „cudowny” suplement mineralny, chroniący jakoby przed koronawirusem. Na stronie Vitalundfitmit100, znaleźć można ofertę sprzedaży specyfiku, który nawiasem mówiąc, jest roztworem wybielacza, a w rzeczywistości, może być używany do dezynfekcji np. basenów lub innych powierzchni.

Co ważne, środek ten, czyli preparat zawierający dwutlenek chloru, od wielu już lat reklamowany jest, jako specyfik na wiele chorób, a jego właściwości uzdrawiające, zmieniają się wraz z potrzebami epidemiologicznymi.

Jak dodaje HPRA, środek ten może być niebezpieczny dla zdrowia, a z całą pewnością, nie jest on w żadnym stopniu odpowiednim do leczenia jakiejkolwiek ze znanych medycynie chorób.

Bogdan Feręc

Źr: HPRA

Polska-IE: Udostępnij
Puby nie są zagroż
Uczniowie i nauczyci