Ostrzeżenie Centrum Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy

Jak wynika z opublikowanego przez Centrum Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy oświadczenia, Rosja może przygotowywać fake newsy z podobizną prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W fake newsach mogą pojawiać się również filmy z sobowtórem Zełenskiego, na których głowa ukraińskiego i niepodległego państwa ukraińskiego ogłasza kapitulację. Centrum Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy apeluje do wszystkich, aby nie wierzyli takim nagraniom, bo to celowe działanie dezinformacyjne.

W oświadczeniu opublikowanym również przez Polską Agencję Prasową czytamy:

– Wyobraźcie sobie, że widzicie w telewizji Wołodymyra Zełenskiego, który wydaje oświadczenie w sprawie kapitulacji. Widzicie go, słyszycie – a z zatem to prawda. Ale to nieprawda. To technologia deepfake. Będzie to nagranie stworzone przez algorytmy systemów uczących się. Takich nagrań, praktycznie nie da się odróżnić od prawdziwych.

W dalszej części komunikatu podkreśla się, że to z całą pewnością będzie wiadomość fałszywa, a podstawowym celem jest dezinformowanie ukraińskiego społeczeństwa, wprowadzanie elementu paniki, podkopywanie zaufania Ukraińców do ich legalnych władz i próby wywierania presji na ukraińskie wojsko, by skłonić żołnierzy do składania broni.

Centrum Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy:

– Bądźcie pewni – Ukraina nie skapituluje! Rosji pozostanie tylko wymyślanie fejkowej wygranej, zamknięcie u siebie internetu i wszystkich kontaktów z resztą świata.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська