Ostrzał cywilów. Rosja atakuje miasta

Rozpoczął się szósty dzień zbrodniczej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a Rosjanie atakują zarówno cele wojskowe, jak i obiekty cywilne.

Przez całą noc trwał ostrzał Charkowa i Czernihowa, a rakiety balistyczne zrzucono na żytomierskie osiedle mieszkalne. Rosja, łamiąc już teraz wszelkie konwencje i umowy o ochronie cywilów, atakuje wszystkie wyznaczone wcześniej cele, które miały paść ofiarą zbrodniczych zapędów prezydenta Putina, podczas pierwszej fazy działań wojennych.

Na Kijów wystrzelono pocisk Iskander, a Putin do walki z niepodległą Ukrainą wysyła teraz tysiące żołnierzy i najcięższy sprzęt wojskowy.

Świat jednoczy się przeciwko rosyjskiej agresji, zjednoczyła się też w działaniach Unia Europejska, natomiast Francja, wysłała do Rumunii swój kontyngent wojsk, by wzmocnić tę flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Działania idą też z rejonów azjatyckich i zamrażane są konta bankowe najważniejszych rosyjskich polityków, w tym Władimira Putina i Siergieja Ławrowa, o czym informuje rząd Japonii. Do takich działań włączył się także Tajwan.

Kraje europejskie, co wynika ze wcześniejszych decyzji i zapowiedzi, rozpoczęły szeroką akcję wsparcia militarnego Ukrainy, wysyłając walczącym o swoją ojczyznę sprzęt wojskowy i broń. Część sprzętu uznać można za ciężki, a i są kraje, które rezygnują ze swojej neutralności, by przyłączyć się do antyputinowskiej koalicji.

Wezwano społeczność białoruską, by sprzeciwiła się działaniom swojego marionetkowego prezydenta i rozpoczęła akcję, która może zakończyć się obaleniem reżimu Łukaszenki.

Niewielka Słowenia wysyła na Ukrainę broń i amunicję, a Bułgaria, Słowacja i Polska, przekaże Ukrainie kilkadziesiąt samolotów bojowych MIG.

Ostatniej nocy straty po stronie Ukraińskiej to około 200 osób, jednak nie można w pełni potwierdzić tych danych. W ataku na Ochtyrkę zginąć miało ok. 70 osób, przede wszystkim żołnierzy. W Charkowie mówi się o 9 zabitych i 37 rannych.

Światowe agencje informacyjne podają, że Putin przygotowuje się teraz do oblężenia Kijowa.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська