Ostra walka o wołowinę

Już nie tylko irlandzcy europosłowie walczą z Unią Europejską o irlandzką wołowinę, ale włączył się do tego także minister rolnictwa Charlie McConalog, który oskarżył władze unijne, iż demonizują wołowinę i inne mięsa czerwone.

Minister McConalog w liście skierowanym na ręce unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego podkreśla, iż jest zawiedziony postawą UE, która w swoim programie promocji żywności, łączy mięso czerwone, ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na raka. Wcześniej UE zmieniła swoją politykę wobec mięsa i walki z rakiem, a obie kwestie zostały połączone, więc dotacje dla producentów bydła rzeźnego, zostały ograniczone. Unia Europejska sugeruje, że powinno się rozwijać inny rodzaj produkcji, więc warzyw wysokobiałkowych i owoców, a te mają być alternatywą dla mięs. Właśnie rośliny w nowych unijnych planach, traktowane mają być preferencyjnie, stać się nową, zbilansowaną i zdrową dietą dla Europy.

Minister McConalog nie odrzuca tych twierdzeń, ale zapowiedział, że nie można wprowadzać tak rygorystycznych ograniczeń, gdyż wpłyną one na wiele państw producentów mięsa czerwonego i obniżą rentowność produkcji. Minister podkreślał także, a podobne słowa wypowiedział europoseł Billy Kelleher, że Irlandzka wołowina, jest jedną z najzdrowszych na świecie, bo przy jej produkcji, nader rzadko używa się sztucznych pasz, a bydło, przez cały rok przebywa na pastwiskach, gdzie żywi się trawą. Irlandzką wołowinę uważa się również za bezpieczną, uznaną na całym świecie, a mówi się również, iż jest jednym z sukcesów eksportowych Irlandii.

Broniąc się przez irlandzkimi zarzutami o demonizowanie mięsa wołowego, komisarz UE Janusz Wojciechowski stwierdził, że rozpoczynająca się właśnie kampania w kwestii podniesienia świadomości w zakresie rolnictwa ekologicznego, a także zdrowego odżywiania, jest niezbędna dla zdrowia mieszkańców Europy.

Unia Europejska oskarżona została też przez Irlandzkie Stowarzyszenie Hodowców Bydła i Owiec o wprowadzanie opinii publicznej w błąd, co mają potwierdzać badania prowadzone nad mięsem i rakiem. Stowarzyszenie nie zgadza się z opinią, iż mięso czerwone, powoduje zwiększoną zachorowalność na raka, bo nawet Światowa Organizacja Zdrowia w swoim opracowaniu stwierdziła, że wpływ mięsa czerwonego na zwiększenie zachorowalności na nowotwory, jest marginalny.

*

Europoseł Billy Kelleher, pojawi się wkrótce w audycji Radia Wnet „Studio Dublin”, gdzie będzie mówił m.in. o irlandzkiej wołowinie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Franklin psuje pogod
Paliwa mogą być je
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська