Ostatni taki księżyc w tym roku

Irlandzkie niebo będzie dzisiaj świadkiem kolejnej w tym roku ciekawostki astronomicznej, czyli superksiężyca, a ten o ile pozwoli na to pogoda, będzie ogromny.

Co istotne, będzie to ostatnie takie zjawisko w tym roku, a wcześniej mogliśmy obserwować superksiężyc niewiele ponad miesiąc temu, kiedy nasz naturalny satelita, był znacznie większy niż zazwyczaj. Księżyc będzie dzisiaj najjaśniejszym punktem na nieboskłonie, a światło odbite od słońca, rozjaśni noc, jednak tylko w przypadku, kiedy na niebie nie będzie chmur.

Księżyc nie będzie też dzisiaj okrągły, jak dzieje się to zazwyczaj przy takich zjawiskach, bo prezentować się na w kształcie elipsy, ale będzie też o 30% jaśniejszy.

Księżyc w swojej pełnej krasie pojawi się dzisiaj o godzinie 21:15 w południowo-wschodniej części nieba i maksimum swojego ogromu prezentować będzie przez około 60 minut. Kolejną ciekawostką tego zjawiska będzie jutrzejsza powtórka, bo dokładnie godzinie 23:44 satelita ziemi ponownie będzie wydawał się większy, chociaż już nie tak, jak dzisiaj. Jutro księżyc będzie większy o 6%, a w szczytowej fazie nawet o 14%.

Kolejny superksiężyc zobaczymy w Irlandii dopiero w marcu 2021 roku i to też przy założeniu, że niebo będzie bezchmurne.

Na dzisiaj meteorolodzy nie przewidują jednak dobrych warunków do obserwacji, bo niebo nad większą częścią wyspy, ma być zasnute grubą warstwą chmur.

Bogdan Feręc

Źr: Astronomy Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Wielka trójka spotk
Ataki na policjantó
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish