Osoby zaszczepione na Północy muszą mieć dostęp do unijnego certyfikatu Covid

Osoby, które zostały zaszczepione na Północy, muszą mieć dostęp do podróży do UE po wejściu w życie unijnego certyfikatu Covid, powiedział dyrektor generalny Fine Gael.

Przewodniczący Komisji Wdrażania Porozumienia Wielkopiątkowego poseł Fergus O’Dowd skierował w tym tygodniu pytanie parlamentarne w tej sprawie do ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya.

Poseł O’Dowd powiedział:

– Kiedy Certyfikat UE Covid wejdzie w życie, poszczególne państwa członkowskie będą musiały określić, w jaki sposób będzie on wykorzystywany w ramach krajowych środków zdrowia publicznego. Ważne jest, abyśmy mieli jasność, biorąc pod uwagę dwie jurysdykcje na tej wyspie. Popieram apele, aby Certyfikat Covid UE miał zastosowanie do mieszkańców Irlandii Północnej, ale inną kwestią, na którą zwróciłem moją uwagę, jest liczba osób, które mieszkają na południe od granicy, ale które mogły zostać zaszczepione na Północy, jeśli na przykład tam pracują lub korzystają ze służby zdrowia. Muszą mieć dostęp do Certyfikatu EU Covid. Kiedy poruszyłem sprawę z ministrem Coveneyem w Dáil, potwierdził mi, że rozporządzenie daje możliwość wydawania świadectw szczepień osobom zaszczepionym gdzie indziej, pod warunkiem, że są to szczepionki zatwierdzone przez EMA, po otrzymaniu odpowiedniego dowodu. Uważam, że należy to zastosować do tych, którzy zostali zaszczepieni w Irlandii Północnej. Rozumiem, że obecnie koncentrujemy się na wypełnieniu obowiązków wynikających z rozporządzenia UE w odniesieniu do osób, które otrzymały szczepienie lub testy w Irlandii oraz że ramy czasowe na to są bardzo krótkie, biorąc pod uwagę nowe wymagane procesy operacyjne i wyzwania przedstawione przez atak cybernetyczny na HSE. Jednak nie chcę, aby osoby mieszkające w hrabstwach przygranicznych, które szczepione były na Północy, zostały wykluczone z tej inicjatywy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Rozłam w Zielonych
Domy powinny być do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian