Osoby przybywające do Irlandii, nie potwierdzają swojego miejsca pobytu

Rząd wprowadzając formularz lokalizacyjny, chciał śledzić kontakty osób przybyłych do Irlandii, a jednocześnie mieć kontrolę nad klastrami, jeżeli dojdzie do zakażenia.

To się nie udało, a obecnie, kiedy znacznie wzrosła ilość ofiar śmiertelnych, jakie zmarły z powodu koronawirusa, a tylko wczoraj było ich 92, bo prawie połowa osób, które w grudniu i początku stycznia przyleciały lub przypłynęły na wyspę, nie potwierdziła miejsca pobytu. Część osób odmówiła podania adresu, pod którym będzie przebywać, a część podała fałszywe dane lub nie reaguje na podejmowane próby kontaktu z nimi.

Tę sytuację ostro skrytykowała współprzewodnicząca Socjaldemokracji Catherine Murphy, która powiedziała, że to „nieodpowiedzialne zachowanie i nieprzestrzeganie zaleceń rządu”, stało się codziennością.

Posłanka Murphy w pytaniu poselskim skierowanym do ministra zdrowia Stephena Donnelly poprosiła go o szczegółowe dane, a ten w odpowiedzi ujawnił, że 49% osób w okresie od 1 grudnia 2020 roku do 2 stycznia tego roku, nie potwierdziło w kontaktach SMS-owych swojego miejsca pobytu.

Po tej wypowiedzi socjaldemokratka powiedziała, że w takim razie, system śledzenia nie działa, a rząd w tej kwestii poległ i nie wie, ile osób mogło przenieść wirusa na wyspę. Co gorsze, dodała Catherine Murphy, te osoby prawdopodobnie chodziły bez żadnej kontroli po całym kraju i mogły w ten sposób rozprzestrzeniać wirusa wśród znajomych, rodziny i osób spoza ich najbliższego kręgu, czy nawet jego odmiany, co w konsekwencji prawdopodobnie przyczyniło się do znacznego wzrostu zakażeń i obecnych przypadków śmiertelnych.

Posłanka Murphy powiedziała również, że w kraju, mamy do czynienia „z wysokim poziomem nieprzestrzegania przepisów”, które dotyczą koronawirusowych obostrzeń, a rząd, nie reaguje w odpowiedni sposób. Kraj potrzebuje zmiany podejścia do tej sytuacji, mówiła dalej Murphy, a rozwiązaniem może być wzmożenie kontroli na wielu poziomach.  

*

W związku z tymi słowami można wysnuć wniosek, że współprzewodnicząca Socjaldemokracji Catherine Murphy chce, aby Garda, działała bardziej stanowczo, prowadziła kontrole osób i firm, które obecnie funkcjonują, a i korzystała ze swoich uprawnień do nakładania kar porządkowych.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian