Osoby na socjalu będą mogły zarobić 14 000 € rocznie

W ramach rozwiązań proponowanych przez gabinet, osoby korzystające ze świadczeń socjalnych, będą mogły zarobić kwotę 14 000 € rocznie i nie wpłynie to na wysokość pobieranego przez nie świadczenia.

Nowe rozwiązanie zaproponowane zostało przez minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, która w porozumieniu z innymi departamentami przyznać chce takie prawo, aby rozwiązać kryzys zamieszkania dla uchodźców z Ukrainy. Dla tych właśnie osób stale brakuje mieszkań, a rząd jest zdania, iż pobieranie opłat przez osoby pozostające np. na zasiłku dla bezrobotnych, a dysponujących wolnymi pokojami, zmieni sytuację w zakwaterowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy.

Nowe środki oficjalnie zaproponowane będą gabinetowi dzisiaj i mają pomóc w zwalczaniu presji zakwaterowania uchodźców, co podkreślono w komunikacie.

Istniejące przepisy dają teraz taką możliwość, więc 14 000 € rocznie za najem mieszkania, nie wpływa na opodatkowanie osoby wynajmującej, ale nie miały one zastosowania do osób korzystających ze wsparcia Social Welfare. Sytuacja po wybuchu wojny zmieniła się diametralnie i tysiące uchodźców wojennych, jakich gości Irlandia, musi być gdzieś zakwaterowanych. Rząd nie ma dużych możliwości w tym zakresie, dlatego od początku inwazji zwracał się do społeczeństwa, aby to udzielało schronienia we własnych domach, ale i taka prośba nie odniosła wielkiego skutku.

Aktualnie proponuje się zwiększenie dochodów osobom na zasiłkach socjalnych, co może w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia poziomu zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy.

*

Zastanawia tylko fakt, dlaczego w dobie kryzysu mieszkaniowego, nie ma takiego prawa w odniesieniu do stałych mieszkańców Irlandii, którzy mogliby wynająć pokój u osoby bezrobotnej lub innej korzystającej z pomocy Social Welfare, a ta mogłaby wynająć pokój za maksymalnie 14 000 € rocznie? Załatwia się w taki sposób dwie kwestie, bo zmniejsza się presję na rynku najmu, a jednocześnie zwiększa nieco dochód beneficjentów zasiłków socjalnych, niezależnie od tego, z jakiego tytułu są pobierane.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czystki po głosowan
Ulster Bank i KBC de
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська