Ośmiu młodych kierowców codziennie łamie prawo

Garda poinformowała, że każdego dnia, co wynika z policyjnych statystyk, zatrzymuje ośmiu młodych kierowców, którzy nie powinni prowadzić pojazdów bez nadzoru.

Chodzi oczywiście o kierowców „L”, a ci, zgodnie z przepisami, aby móc prowadzić pojazd mechaniczny po drogach publicznych, mogą to robić, ale wyłącznie pod nadzorem osoby z pełnym prawem jazdy. Tak jednak się nie dzieje i przepis łamany jest nagminnie, bo ilość zatrzymanych, z całą pewnością, nie odpowiada rzeczywistości.

Garda zapowiedziała kilka miesięcy temu, że z całą surowością prawa, stosować będzie egzekwowanie przepisów wobec „L”-ek i tak się dzieje, bo patrole, szczególną uwagę zwracają na samochody oznakowane czerwoną literą.

Policjanci dodają, że w czasie pandemii, znacznie zwiększyła się ilość uczących się kierowców, którzy omijają ten przepis, a tłumaczenie jest w tym przypadku jedno i winę zrzuca się na rządzących. Otóż wprowadzenie blokady, wstrzymało prowadzenie egzaminów dla kierowców, więc ci, którzy chcieli uzyskać pełne uprawnienia, zmuszeni są czekać w długich kolejkach. Nawet po uruchomieniu centrów egzaminacyjnych, sprawa nie wyglądała lepiej, ponieważ ze względu na koronawirusowe obostrzenia, same testy zostały ograniczone, więc kolejki oczekujących, tylko się wydłużały, jak i wydłużają się obecnie.

Wraz z danymi Gardy pojawiły się te z Ministerstwa Transportu, a z tych wynika, że od początku roku, przejęto ponad 5200 pojazdów, które prowadzone były przez osoby bez pełnego prawa jazdy, poruszające się po drogach bez nadzoru innego kierowcy.

Jak dodaje Departament Transportu, zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, policja ma prawo do przejęcia samochodu i odprowadzenia go na parking, jeżeli stwierdzi, że kierujący, nie ma pełnego prawa jazdy. Co ważne, na karę w tym przypadku naraża się również właściciel pojazdu, który udostępnił taki osobie, zaledwie z zezwoleniem na naukę jazdy.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Dept. of Transport

Polska-IE: Udostępnij
Rząd rysuje plany o
Nie będzie już mie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian