Osłony twarzy będą zakazane

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zdwoił wysiłki, aby przygotować wytyczne, które staną się podstawą do wydania przez rząd zakazu używania plastikowych osłon twarzy.

Grupa naukowców uznała, iż wizjery, jakie często używane są przez pracowników handlu i usług, zostały wycofane z użycia, gdyż są mało skuteczną formą ochrony przed wdychaniem cząsteczek znajdujących się w powietrzu. Temat podchwycony został również przez HSE, które także uważa, że wszyscy, włącznie z pracownikami handlu, powinni nosić maseczki, czyli należy zrezygnować z noszenia plastikowych osłon.

Zarząd Służby Zdrowia uważa też, że wizjery, mogą być używane przez osoby, które mają kłopoty z oddychaniem i z zaburzeniami psychicznymi, by chociaż tą namiastką ochrony, zabezpieczyć się przed czynnikami zewnętrznymi.

W związku z tymi zaleceniami, do rządu trafi wkrótce wniosek o wydanie zakazu powszechnego stosowania wizjerów i innych osłon twarzy, niezabezpieczających przed wdychaniem aerozoli. Oznacza to tylko tyle, że wszyscy, zobowiązani będą nosić maseczki, a o odstępstwach od tej zasady, mówić będą przepisy.

O ile rząd zgodzi się z tymi zaleceniami, to trzeba będzie zmienić wszelkie obowiązujące przepisy i zapisy, mówiące o stosowaniu ochrony osobistej, gdyż w przypadku osłaniania twarzy, wszędzie mówi się o maseczkach i plastikowych osłonach.

Wczoraj w Irlandii zanotowano 270 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, co jest potwierdzeniem spadku ilości zakażeń i dowodem, że blokada działa, ale niestety doszło też do 16 zgonów, a tych, przyczyną był koronawirus.

Podczas konferencji prasowej, jakie od początku pandemii organizuje NPHET, powiedziane zostało, iż można się spodziewać, iż 1 grudnia kraj powróci do poziomu trzeciego, ale i późniejszego powrotu do wyższego stopnia ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/HSE

Polska-IE: Udostępnij
Pierwszy Bieg Niepod
Czy będą zmiany za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian