Oskarżony: Pracodawca

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych oskarżył pracodawców z sektora zakwaterowania, hotelarstwa, handlu detalicznego i żywieniowego o zatrudnianie pracowników niskopłatnych i utrzymywanie tego stanu „tak długo, jak tylko się da”.

Sekretarz generalna Kongresu Patricia King stwierdziła, iż jako osoba, która zasiada na stałe w Komisji Niskich Płac, wsłuchuje się w głos społeczny i zawsze jest za podwyższeniem krajowej płacy minimalnej. Niestety, mówiła dalej King, pracodawcy z tych sektorów twierdzą, że nie powinno się wprowadzać zmian w obecnie obowiązujących stawkach, bo nie ma u nich czegoś takiego, jak niska płaca.

Po tych słowach na sali słychać było pomruk niezadowolenia, a Kongres zgodził się ze słowami sekretarz King, iż „przez dziesięciolecia praca w niektórych sektorach polegała na tym, by pracować jak najmocniej, jak długo możesz i jak długo wytrzymasz”.

To musi się zmienić i pracownicy z sektorów hotelarskiego, zakwaterowania, gastronomii, handlu spożywczego i przetwórstwa żywności, powinni otrzymać dodatkowe narzędzia, aby zyskać dostęp do zbiorowych rokowań w kwestiach zatrudniania oraz płac i mieć swoją reprezentację związkową. Takie prawa, jak mają inne grupy pracownicze, z całą pewnością odegrają dużą rolę w tych sektorach, a firmy, aby utrzymać pracowników, będą musiały zacząć o nich dbać, zwiększając jednocześnie swoją konkurencję na rynku pracy.

Pani King wyraziła również obawę o miejsca pracy i realizację postanowień porozumienia wielkopiątkowego, po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Kongres Związków Zawodowych

Podziel się:

Zakaz wjazdu dla Don
Wybory lokalne z For
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn