Oskarżony o nadużycie władzy – wciąż pod parasolem ochronnym

Zaczyna się robić źle, przynajmniej dla wicepremiera Leo Varadkara, bo został dziś oskarżony o nadużycie władzy.

Wg Mary Lou McDonald, która wysunęła tak stanowcze oskarżenia, tánaiste powinien też złożyć obecnie sprawowany urząd, przynajmniej do chwili wyjaśnienia całej sprawy. Szefowa Sinn Féin wezwała Leo Varadkara, aby sam zrezygnował z zajmowanego obecnie stanowiska, co pozwoli uniknąć mu głosowania wotum nieufności, jakie może się pojawić wobec jego osoby. Jak dodała McDonald, przy władzy udało się do tej pory pozostać wicepremierowi, ponieważ chroni go Fianna Fáil i Green Party, a także posłowie niezależni, którzy liczą na potencjalne zyski polityczne.

Mary Lou McDonald stwierdziła również, że stanowisko Sinn Féin nie zmieniło się od listopada ubiegłego roku, kiedy to żądano, by wicepremier opuścił swój gabinet.

Co można uważać za wsparcie dla Sinn Féin, a przyszło z nieoczekiwanej strony, bo młodzieżówka Fianna Fáil stwierdziła, że członek gabinetu, wobec którego toczy się jakieś postępowanie lub śledztwo, powinien czasowo zaprzestać pełnienia funkcji rządowej, do czasu wyjaśnienia całej sprawy. Ógra Fianna Fáil wezwała też bezpośrednio wicepremiera Varadkara, aby tymczasowo odszedł ze swojego stanowiska w rządzie koalicyjnym. 

Z tym zdaniem nie zgodził się rzecznik prasowy Fianna Fáil, ponieważ Leo Varadkar, złożył już wyjaśnienia, a ugrupowanie Micheála Martina, nie musi zgadzać się i słuchać niezależnego skrzydła młodzieżówki Fianna Fáil. Rzecznik Fianny dodał, iż nie będzie dalej komentował tej sprawy, gdy wciąż toczy się postępowanie.

Przeciwna złożeniu urzędu przez Leo Varadkara jest również Partia Zielonych, a uznała, że wyjaśnienia i przeprosiny ze strony wicepremiera, są wystarczające.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Prawie połowa kobie
Ryanair uruchamia no
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian