„Oskarżony” Leo Varadkar

Garda wszczęła wstępne dochodzenie, w którym podejrzanym jest obecny wicepremier Leo Varadkar, a stało się tak na podstawie skargi, jaka wpłynęła na zachowanie ówczesnego premiera.

Dochodzenie nadzorowane jest przez komisarza Johna O’Driscolla, który zazwyczaj oddelegowany jest do kontrolowania operacji specjalnych, w tym przestępczości zorganizowanej i spraw największego kalibru, a obecnie wydał swoim podwładnym polecenie, aby dokonali szczegółowego przeglądu doniesienia, jakie wpłynęło na Leo Varadkara. W tym natomiast zarzuca się b. premierowi, że w kwietniu 2019 roku, ujawnił poufne dokumenty swojemu przyjacielowi lekarzowi GP Maitiú Ó Tuathail, które zawierały proponowaną propozycję umowy, w sprawie toczących się lekarzami pierwszego kontaktu rozmów.

Źródła z Gardy twierdzą, o czym donosi dzisiejszy Sunday Independent, iż nie zdecydowano się jeszcze na wszczęcie pełnego śledztwa, ale nie wyklucza się takiego działania, o ile dochodzenie przygotowawcze, potwierdzi podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Leo Varadkara. Pierwotnie, skarga na postępowanie b. premiera i lidera Fine Gael, trafiła do Garda National Economic Crime Bureau, ale tu uznano, iż nie jest to odpowiednia jednostka do prowadzenia tej sprawy i przesłano ją do National Bureau of Criminal Investigation.

Na obecnym etapie sprawa ma przynieść odpowiedź, czy Leo Varadkar, naruszył przepisy o tajemnicy służbowej, i czy z tego powodu, grożą mu konsekwencje prawne?

W oświadczeniu, jakie wydane zostało przez Biuro Prasowe An Garda Síochána, czytamy:

– Garda Síochána otrzymała korespondencję, która jest obecnie poddawana ocenie w celu ustalenia, czy konieczne jest podjęcie jakichkolwiek działań związanych z krokami prawnymi. An Garda Síochána nie ma w tej chwili dalszych komentarzy.

Prawdą jest, że dokument, o którym mowa, przekazany został przyjacielowi Varadkara, bo potwierdził to i przeprosił za swoje postępowanie sam zainteresowany, czyli Leo Varadkar, a miało to miejsce w Dáil w listopadzie ubiegłego roku.

Aktualnie, w związku z doniesieniami prasy, nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska Leo Varadkara, a rzecznik wicepremiera, nie odpowiada na przesyłane mu zapytania w tej sprawie. Rzecznik rządu powiedział natomiast, że gabinet, nie komentuje spraw prowadzonych przez Gardę.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
COVID-19: szczoteczk
Kolejny plan rządu.
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian