Orka w wodach Cork

15 mil morskich od wybrzeża Cork jeden z właścicieli łodzi czarterowych zaobserwował rzadkie na tych wodach zjawisko przyrodnicze, a tym była polująca na delfiny orka.

Dave Edwards zrobił nawet kilka zdjęć, które następnie opublikował na swoim facebooku. Orki w tym rejonie są raczej rzadko spotykane, ale w poszukiwaniu pożywienia niekiedy zapędzają się i tutaj, jak mówią badacze mórz i oceanów.

Jak sam mówi, początkowo Dave nie był pewien, czy widzi polującą orkę, bo nawet on, który na morzu jest bardzo często, nie obserwuje tych zwierząt podczas każdego rejsu, ale kiedy podpłynął bliżej, był już prawie pewien, że to jeden z najgroźniejszych waleni.

Ze zdjęć wynika, co potwierdza Padraig Whooley z Irish Whale and Dolphin Group, że to orka, a na dodatek polująca. Gatunek zwierzęcia potwierdza jego płetwa grzbietowa i specyficzne zachowanie w chwili polowania.

Orka w momencie robienia zdjęcia był tuż za trzema delfinami, a te mogła ścigać przez wiele kilometrów, aby najpierw oddzielić ofiary od większego stada, a następnie, cóż, zmęczyć i dokonać konsumpcji.

Wody w zachodniej części Cork są odwiedzane przez duże ssaki morskie, które zapędzają się tutaj z Oceanu Atlantyckiego, jednak dzieje się to raczej rzadko, a spowodowane jest to temperaturą i głębokością wody, dodaje Whooley.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Dave Edwards – Facebook

Znajdź nas:

Piątek ze Studiem D
Lokale zostały otwa
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn