Opublikowano międzypartyjny wniosek, aby zapewnić ocalałym z domów dziecka sprawiedliwe zadośćuczynienie

Rzeczniczka Sinn Féin ds. dzieci Kathleen Funchion ogłosiła, że ​​przedstawi w Dáil ponadpartyjny wniosek, aby zapewnić, że program zadośćuczynienia dla ocalałych z Domów Matki i Dziecka spełnia potrzeby osób, które przeżyły.

Wniosek zostanie omówiony w Dáil we wtorek i zapewni poszanowanie potrzeb osób, które przeżyły, w rządowym programie zadośćuczynienia. 

Obejmowałoby to pilny przegląd kwestii osób, które ocalały i są zidentyfikowane w ramach programu, takich jak kryteria oparte na czasie, wykluczenie dzieci, które zostały wykwaterowane, dostęp do rozszerzonej karty medycznej i braku dostępu do niektórych instytucji.

We wniosku wzywa się również rząd do natychmiastowego zwrócenia się do zakonów i firm farmaceutycznych w celu wniesienia wkładu w program zadośćuczynienia, a wniosek ma ponadpartyjne poparcie wśród opozycji.

Posłanka Funchion powiedziała:

– Wniosę do Dáil ponadpartyjny wniosek, który zapewniłby zmianę programu zadośćuczynienia, aby zaspokoić potrzeby osób, które przeżyły domy matek i dzieci. Składamy ten wniosek, aby stanąć w obronie ocalałych i zapewnić poszanowanie ich potrzeb. Ci, którzy przeżyli, odważnie wystąpili i opowiedzieli swoje historie, ponieważ chcieli zobaczyć sprawiedliwość. Jednak wielu z nich czuło się głęboko sfrustrowanych i rozczarowanych przerażającym sposobem, w jaki zaprojektowano system zadośćuczynienia. Schemat jest zniewagą dla ocalałych i całkowicie nie uwzględnia ich potrzeb. To nie wystarczy. Ten rząd raz po raz zawiódł ocalałych. To musi się skończyć. Ten wniosek dotyczy ocalałych i wzywa rząd do zmiany programu zadośćuczynienia na bardziej sprawiedliwy wobec nich. Wniosek ma ponadpartyjne poparcie opozycji. Wniosek zapewniłby, że rząd musi pilnie dokonać przeglądu kryteriów czasowych programu, wykluczenia dzieci, które zostały wykwaterowane, dostępu do ulepszonej karty medycznej, proponowanych stawek płatności i zakończenia niesprawiedliwego wykluczenia niektórych osób, które przeżyły. Wzywam również rząd do natychmiastowego i merytorycznego odwołania się od zakonów i firm farmaceutycznych do udziału w programie zadośćuczynienia. Wzywam wszystkich posłów do poparcia tego międzypartyjnego wniosku i czynienia dobra wobec ocalałych. To najmniej, na co zasługują ocaleni. Rząd raz po raz odnosi się do nich z całkowitą pogardą i już dawno trzeba było szanować i zaspokajać ich potrzeby. Ważne jest, aby rząd nawiązał współpracę z osobami, które to przeżyły, nie tylko jako ćwiczenie polegające na zaznaczaniu pola, ale aby naprawdę ich wysłuchać, a następnie podjąć pilne działania w celu zaspokojenia ich potrzeb. Rząd musi postąpić słusznie i poprzeć ten ważny wniosek, gdy pojawi się on we wtorek przed Dáil.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wynaleziono skuteczn
Minister musi wyjaś
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська