Opozycja oskarżona o blokowanie zmian na rynku mieszkaniowym

Koalicja rządząca za wszelką cenę chce wprowadzić swoje ustawy mieszkaniowe, które określa mianem „pozytywnych”, ale przeszkodą w rozwiązywaniu problemów z zakwaterowaniem, ma być obecnie opozycja parlamentarna.

Posłanka Emer Higgins z Fine Gael oskarżyła ugrupowania opozycyjne o blokowanie nowej ustawy, jaka zaproponowana została przez koalicję, a stwierdzą, iż to „przedkładanie polityki nad rozwiązywanie problemów”. Posłanka twierdzi również, że właśnie pojawiła się okazja, żeby zacząć dostarczać duże ilości tanich domów, ale poprzez działania dużej grupy posłów, ustawa albo wejdzie w życie z opóźnieniem, albo nie będzie działać w zaproponowanym kształcie.

Chodzi o ustawę o Agencji Rozwoju Terenów (LDA), która przez opozycję poddana została badaniu, a na wczorajszym posiedzeniu Komisji Mieszkaniowej Oireachtas, doszło do ostrej wymiany poglądów w tej sprawie.

Posłanka Higgins stwierdziła również, że opinia publiczna, nie wie, jak zachowuje się w tym zakresie opozycja, przede wszystkim na posiedzeniach Komisji, bo te nie są najczęściej transmitowane, więc i dostęp do nich nie jest zbyt duży. Politycy opozycji, mają, co podkreśliła Higgins, skupiać się na małych społecznościach, a nie biorą pod uwagę całości ustawy, w ujęciu krajowym, którą zaproponował minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien. Reprezentantka Fine Gael mówiła również, że „ideologia i stanowisko polityczne”, stawia się przed interesem państwa, więc nie proponuje się szybkiego załatwienia problemu.

Podczas posiedzenia Komisji Mieszkaniowej dużo uwag do proponowanej ustawy mieli przedstawiciele ugrupowania People Before Profit i jej reprezentant Richard Boyd Barrett, ale i Sinn Féin było bardzo aktywne, więc poseł Thomas Gould, także zgłosił wiele poprawek. Rzecznik ds. mieszkaniowych z Sinn Féin Eoin Ó Broin skupił się na czymś innym, a mówił, że to ustawodawstwo, jest bardzo ważne i należy sprawdzić wpływ na kraj oraz poszczególne regiony.

Do proponowanej przez ministra O’Brien zgłoszono ponad 200 poprawek, co może wskazywać, w jaki sposób widzi tę ustawę opozycja, ale minister mieszkalnictwa, nie zgodził się z żadną z nich i wszystkie odrzucił.

Co ciekawe, nawet poseł Fianna Fáil Paul McAuliffe zastanawiał się, czy to do końca rozsądna koncepcja, by w tym zakresie, czyli budownictwa państwowego, „sprzymierzać się z prywatnymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi, nastawionymi na zysk”?

Zaproponowano, aby ustawę poddać szerszej analizie, a i dać czas na zgłaszanie kolejnych, o ile się pojawią poprawek, by nowa ustawa, była prawdziwą, która zmieni coś w zakresie taniego budownictwa w Irlandii.

*

200 poprawek, z tego wynika, że zaproponowano bubel prawny, bo aż tylu zdań odmiennych, nie spotyka się często w irlandzkim parlamentaryzmie, więc minister O’Brien, powinien chyba sam przejrzeć przygotowany przez siebie projekt.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Dzień Matki
Irlandia jest w stan
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian