Opozycja nareszcie zareagowała

Propozycje i rozwiązania w zmianie podejścia do spraw środowiskowych pojawiają się od kilkunastu miesięcy, ale opozycja zajęta była mieszkaniami i nie zauważała jakby problemów wynikających ze słów resortu środowiska.

Sprawa nabrała właśnie kolorów, chociaż tylko w niewielkiej części, a co podkreślam od początku, kiedy minister Eamon Ryan zaczął wprowadzać zmiany ustawowe, problem jest znacznie poważniejszy. Posłanka Socjaldemokracji Jennifer Whitmore powiedziała, że rząd, nie proponuje żadnej lub niewielką ochronę pracownikom w sektorach związanych z paliwami kopalnymi, a i nie angażuje się w sprawiedliwą transformację.

Pani poseł skupiła się jednak tylko na miejscach pracy i pobocznie traktuje całość problematycznej sprawy transformacji klimatycznej, a ta, jak wiadomo, kieruje nas w stronę dbałości o środowisko, więc pojawiać się mają zakazy i wyższe opodatkowanie.

Od wielu miesięcy wskazuję jednak, że Ministerstwo Środowiska, nie daje nam żadnych wskazówek, co dalej, bo o ile mówi o zmianach, mówi też o ochronie środowiska, przechodzeniu na ekologiczne źródła zasilania, to nie mówi, na jakie, więc nie proponuje żadnych alternatyw.

Tego natomiast opozycja w parlamencie nie widzi, a wręcz przyklasnęła Zielonym i manipulującemu w ustawach klimatycznych Ryanowi, natomiast ogół zmian, traktuje wybiórczo i tylko w tym zakresie, który akurat może wykorzystać do swoich celów.

Socjaldemokraci stali się obecnie pierwszą partią, która zaczęła o tym mówić, ale nie można stwierdzić, by wskazywali na konkretne problemy, bo tę sprawę, w mojej ocenie, traktują bardzo ogólnikowo. Przedstawiciele ugrupowania mówią, jak i posłanka Whitmore, że ustawy klimatyczne, nie są do końca tymi, jakich oczekuje Irlandia, ale bardziej wskazuje się na brak działań i podkreśla się terminy osiągnięcia celów. Socjaldemokraci skupiają się na jeszcze jednym aspekcie ustaw klimatycznych, więc pracy, a ściśle rzecz ujmując na utracie miejsc pracy, czyli ponownie, pomijany jest temat zastępowania paliw kopalnych, innymi źródłami zasilania, w tym ogrzewania.

Niestety, to kolejny przykład, że polityka, bardziej wykorzystywana jest obecnie do celów partykularnych, niż działa dla dobra mieszkańców Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Ponad 3400 skarg do
Minister lekceważy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian