Opóźniony sezon

W tym roku w Irlandii niektóre owoce sezonowe pojawią się nieco później niż zwykle, a wszystko przez zimną wiosnę.

Tego roku wiosna nie należała do najcieplejszych, a i słońca było niewiele, co ma wpływ na wegetację roślin, w tym tych owocujących. Tak dzieje się np. z truskawkami i krajowe, pojawią się przynajmniej o 10 dni później, niż to zazwyczaj bywa.

Obecnie zbiory dopiero się rozpoczynają, ale nie można powiedzieć, by sezon był już w pełni zbiorów, bo jakby na to nie patrzeć, słońca nadal jest mało, więc i dojrzewanie owoców, nadal jest powolne.

Pierwsze tegoroczne truskawki zaczęły już pojawiać się w sklepach, ale mówi się, iż to wstęp do prawdziwego wysypu tych owoców, natomiast pełnia zbiorów rozpocznie się za kilka dni. Właściciele plantacji dodają, że tak się stanie, o ile będziemy mieli słoneczną pogodę, bo chociaż większość upraw jest pod szkłem i chroniona jest przed zimnem oraz wiatrem, to jednak wciąż potrzebuje słońca, by nabrać odpowiedniego koloru i zapachu.

Niestety z tym może być pewien problem, bo na najbliższe dni, synoptycy przewidują raczej pogodę deszczową, czyli o słońce, ponownie będzie trudno. To z kolei może opóźnić zbiory i wydłużyć sezon o kolejne dni.

W każdym razie irlandzkie truskawki zaczęły trafiać już do sklepów i chociaż daleko im do naszych polskich, to są w smaku podobne do polnych o intensywnym smaku i zapachu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poland to take part
UE nadal naciska, by
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian