Opóźnienia we wprowadzeniu obiecanego urlopu i zasiłku rodzicielskiego są „niedopuszczalne”

Rzecznik Sinn Féin ds. ochrony socjalnej Claire Kerrane wezwała rząd do nadania priorytetu wprowadzeniu 3-tygodniowego urlopu i zasiłku dla rodziców, który został obiecany w budżecie ponad 3 miesiące temu.

Podczas wystąpienia w Dáil posłanka Kerrane ostrzegła rząd, że opóźnienie w wykonaniu tego zobowiązania zmusiło rodziców, w tym tych, którzy mają noworodki, do skorzystania z bezpłatnego urlopu i wezwała Tánaiste do działania.

Claire Kerrane powiedziała:

– Wielu rodziców czeka na to. Jedyną dostępną do tej pory opcją było skorzystanie z bezpłatnego urlopu rodzicielskiego, na który wielu z nich po prostu nie stać. Wielu rodziców, zwłaszcza tych, którym urodziły się właśnie dzieci, nie było w stanie wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i nie mieli wyboru. Nie mają dostępu do opieki nad dziećmi, a jedyną ich opcją jest, bezpłatny urlop rodzicielski. Więc chcę cię zapytać Tánaiste, bo ustawodawstwo jest wymienione jako priorytet, kiedy to ustawodawstwo zostanie wniesione do Izby i jak szybko rodzice będą mogli skorzystać z tego trzytygodniowego urlopu? Byłam rozczarowana odpowiedzią Tánaiste, ponieważ wydaje się, że nie zdaje on sobie sprawy z tego, jak ważne jest, aby to nastąpiło szybko. Opóźnienie to dotkliwie odczuwa wiele rodzin. Ich finanse są już napięte i nie powinni musieć ponosić finansowego ciężaru bezczynności tego rządu. Jest to coś, do czego mają prawo i będzie miało rzeczywisty wpływ na finanse tysięcy rodzin. To opóźnienie jest niedopuszczalne. Napisałam również do ministra ds. dzieci Roderica O’Gormana, który ma wprowadzić przepisy, przedstawiając moje obawy i podkreślając znaczenie szybkiego wprowadzenia ich w życie. Kolejną kwestią, którą poruszyłam w Dáil, jest potrzeba opublikowania zmian w kryteriach kwalifikacji PUP, które rozszerzyły uprawnienia na rodziców niezdolnych do pracy z powodu zamknięcia szkoły lub braku opieki nad dziećmi. Ważne jest, aby uświadomić rodzicom tę ważną zmianę, aby mogli otrzymać przysługujące im wsparcie z opieki społecznej. Zwróciłam się do rządu o dopilnowanie, aby podjęto działania mające na celu zwiększenie świadomości tej zmiany. Wiele rodzin znajduje się obecnie pod ogromną presją finansową i rząd musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby im pomóc.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Bezdomni sami ucieka
Michel Barnier – E
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian