Opodatkowanie PUP zniechęci do powrotu do pracy

Revenue publikując informację o podatku, jaki zamierza pobrać z tytułu otrzymania zasiłku Pandemic Unemployment Payment (PUP), za ten rok, wywołało dyskusję, w którą mocno włączyła się Partia Pracy.

Otóż ugrupowanie jest przekonane, że opodatkowanie osób, które wracać będą do pracy, więc odebranie im części dochodów, w chwili, kiedy powrócą na swoje stanowiska pracy, jest złym pomysłem, ponieważ zniechęcać będzie do takich zachowań. Najbardziej zjawisko to widoczne ma być u osób o niskich dochodach, które relatywnie, stracą najwięcej, więc otrzymywać będą wynagrodzenie zbliżone do wysokości pobieranego zasiłku.

Poseł Partii Pracy ds. ochrony socjalnej Seán Sherlock powiedział, iż to złe postępowanie ze względów podatkowych i Revenue, powinno dać możliwość spłaty podatku od pieniędzy otrzymanych w ramach PUP, w latach kolejnych, jak ma to miejsce z podatkiem za rok ubiegły.

Seán Sherlock:

– Urząd Skarbowy nadal powinien umożliwiać ludziom rozłożenie rachunków podatkowych na kilka lat, tak jak uzgodnili to w zeszłym roku. Uderzając w ulgi podatkowe osób, które straciły pracę, może to prowadzić do zniechęcenia ludzi do powrotu do pracy. Musimy zobaczyć działania rządu w tej sprawie.

Poseł Sherlock dodał, że ulgi podatkowe, a te obniżone będą natychmiast po powrocie do pracy, jest błędnym postępowaniem, bo bezpośrednio trafi w zamożność mieszkańców kraju. Stanie się tak, ponieważ podatek dochodowy za pobrany PUP, odliczany będzie od ulg podatkowych, a płatnicy PAYE, mogą skorzystać z dwóch, w łącznej wysokości 3300 € rocznie. Takie podejście do kwestii podatkowych wywoła sytuację, w której tuż po powrocie do pracy, zatrudnieni otrzymają niższe wynagrodzenie.

Revenue w tej sprawie stwierdza, co jest potwierdzeniem wcześniejszej opinii, iż działa w ramach przyznanych uprawnień i zgodnie z ustawą. Z tego wynika, że zmian w okresie odprowadzania podatku od zasiłku PUP, dokonać można na drodze politycznej, więc poprzez zarządzenie ministra finansów lub całego rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EU executive chief p
Blokada kraju możli
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian